Halis Toprak arsasını sattı, borcunun 363 milyon $`ını kapadı

Halis Toprak arsasını sattı, borcunun 363 milyon $`ını kapadıMSF, Libadiye'deki arazisini Emaar'a 402,7 milyon dolara sattığını açıklayan Toprak Grubu'ndan 363 milyon dolar tahsil edildiğini bildirdi.


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Libadiye'deki arazisini Emaar Türkiye'ye 402.7 milyon dolara sattığını açıklayan Toprak Grubu'ndan 363 milyon dolar tahsil edildiğini bildirdi. TMSF'den yapılan açıklamada, Toprak Grubu'nun maliki olduğu Libadiye'deki taşınmazın Emaar Properties Gayrimenkul Geliştirme A.Ş'ye 391 milyon dolar (vergilerle birlikte 402.7 milyon dolar) bedelle satışına, TMSF'nin bedelin Fona ödenmesi kaydı ile onay vermesine yönelik çalışmaların sonuçlandırıldığı bildirildi. Taşınmazın üzerindeki sınırlamaların (takyidat) kaldırılması için, takyidat lehtarlarına yapılan ödemeden sonra kalan net satış bedelinin 363 milyon dolar olarak Fon tarafından tahsil edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Fon tarafından, peşin ödeme dikkate alınarak, Grubun 18 Aralık 2004 tarihli protokol konusu borcuna yüzde 35 oranında indirim uygulanmıştır. Söz konusu satış ve diğer satışlardan alınan tahsilatlarla Toprak Grubu'nun Fon'a olan borçlarının önemli bir bölümü tahsil edilmiştir. Grubun 18 Aralık 2004 tarihli protokolden kaynaklanan faiz borcu ile ödenen vergi cezalarından kaynaklanan borçları 6 Şubat 2008 tarihinde imzalanan ek protokol hükümleri çerçevesinde, aylık taksitler halinde ödenerek en geç 15 Nisan 2013 tarihinde kapatılacaktır.' Gayrimenkul şirketi Emaar Properties PJSC'nin, Türkiye'deki yatırımlarını gerçekleştirmek üzere 2006 yılı haziran ayında kurduğu Emaar Türkiye tarafından, Libadiye'de Toprak Grubu'na ait olan 73 bin 571 metre karelik arazinin, 391 milyon dolar karşılığında satın alındığı açıklanmıştı.

Emaar: Bu Türkiye için bir başlangıç

EMAAR International Bölge Direktörü, Dr. Nader Mohammed, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'nin Emaar için yükselmekte olan çok önemli bir pazar olduğunu belirterek, Türkiye'de geliştirecekleri farklı projelerle önemli atılımlar gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Mohammed, "Satın aldığımız yeni arazi, Türkiye'de gerçekleştireceğimiz uzun soluklu ve güçlü yatırımlar için itici bir adım olacak. Ayrıca, dünya çapında yürüttüğümüz projelerimize paralel olarak, gayrimenkul yatırımında yüksek katma değerli projeleri Türk insanıyla buluşturma fırsatını bize verecek' dedi. Emaar Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Ozan Balaban ise bu yatırımın, İstanbul ve Türkiye'ye gerek ekonomik, gerek sosyo- kültürel anlamda değer katacağını belirtti.