Hamdi Akın: Şirket hisselerini satarak aslında şirketleri ölümsüzleştiriyoruz!

Hamdi Akın: Şirket hisselerini satarak aslında şirketleri ölümsüzleştiriyoruz! Hamdi Akın: Şirket hisselerini satarak aslında şirketleri ölümsüzleştiriyoruz!

FORBES En Zengin 100 Türk listesinde 25. Sırada yer alan Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın, “Biz şirketlerin hisselerini satarak aslında şirketleri ölümsüzleştiriyoruz. Önemli olan çalışanların devamlılığı ve sürekliliği...” dedi…Haziran 2017’de 20 yıllık TAV macerasının birinci perdesini kapatan Hamdi Akın, kalan yüzde 8,12’lik hissesini de Fransızlara 160 milyon dolara satmıştı. Aynı yılın temmuz ayında da Mersin Limanı’ndaki yüzde 50 hissesinin yüzde 40’mı 869 milyon dolara Avustralyalı altyapı fonu IFM Investors’a devretti. Bu iki önemli nakit girişinden sonra Holding 2017 başında, iki yıl içinde toplam 6,7 milyar liralık yatırım yapacağını açıkladı. Nitekim Isparta Şehir Hastanesi’nin tamamlanmasından sonra 2018’de 5,6 milyar liralık yatırım yaptılar. Yatırımların en büyük kısmını 3,9 milyar liralık Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ’daki şehir hastaneleri ve 2 milyar liralık yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyordu. 2018’de Isparta Öğrenci Yurdu ve Eskişehir Şehir Hastanesi’nin inşaat işlerine de devam ettiler.

Forbes’te yer alan habere göre; Bu arada 58,5 MW toplam gücünde bir hidroelektrik ve beş güneş enerji santralini de devreye aldılar. Tüm bu alanlarda yatırımlara devam ederken Tekirdağ Şehir Hastanesi’ni de bu yıl bitirmeyi hedefliyorlar. Turizm tarafında da işleri bir önceki yıla göre daha iyi gitti. Türkiye ve yurt dışındaki 20 otelin 2018’de elde ettiği kira geliri, bir önceki yıla göre yüzde 47’lik artışla 94,5 milyon lira olarak gerçekleşti. Bu Akfen GYO’nun kuruluşundan bu yana elde ettiği en yüksek kira geliri.

Hamdi Akın
1,1 Milyar Dolar
Servet Kaynağı: Akfen Holding Yaş: 64, Bekar, 3 Çocuklu
Doğum Yeri: İstanbul

1.    2018 Eylül'de Avrupa İmar Ve Kalkınma Bankası (EBRD) Akfen Yenilenebilir Enerji'ye toplam 13 enerji santralinin yapımı için 102 milyon dolarlık kredi sağladı.

2.    Konya yatırımlarının devreye girmesiyle Akfen Yenilenebilir Enerji'nîn üretimde toplam kurulu gücü 303 mw’ye ulaşırken şirketin yıllık enerji üretim kapasitesi toplam 1.051 gvvs’e çıktı.

3.    Akfen yenilenebilir enerji, 2020’ye kadar 3,1 milyar liralık daha yatırım hayata geçirerek toplam kurulu gücünü 1.000 MVV’ye yükseltmeyi hedefliyor.

BİLİYOR MUSUNUZ?

Üniversite üçüncü sınıfta iken su, yakıt ve kalorifer kazanı üreterek is hayatına başladı. İlk işi 1977’de,  Ankara  Emek Camii'nin kalorifer kazanı imalatıydı.