05 / 07 / 2022

Handan Toprak Benli: Avcılar'a 100 yıllık imar planı yaptık!

Handan Toprak Benli: Avcılar'a 100 yıllık imar planı yaptık!

İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye başkanı Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli sosyal demokrat belediyecilik adına önemli projeler hayata geçirdiklerini söyledi.İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye başkanı Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli sosyal demokrat belediyecilik adına önemli projelere imza attı. Benli, Avcılar'ın 100 yıllık imar planını yaptıklarını ancak, bu planların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bekletildiğini, halkın olası bir depremde zarar görmemesi için bu planların bir an önce çıkması gerektiğini dile getiriyor. 

Birgün Gazetesi'nden İbrahim Varlı, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ile bir röportaj gerçekleştirdi. İşte o röportaj.. 


İmar planları neden bekletiliyor?
İlçedeki 10 mahalleden 8’inin imar planları yapıldı, İBB Meclisi’ne gönderildi. Bir yılı geçiyor ancak İBB hâlâ gündeme dahi almış değil. Bütün plan çalışmalarını yaptık. Plan Proje Müdürlüğü’nü kurduk. 2000’den önce yapılmış bütün evlere tebligat gönderdik. ‘Evlerin risk analizini yaptırın’ dedik. Avcılar’ın 100 yıllık imar planını yaptık. Avcılar’a imar planını vermemek suçtur, hukuki ve vicdani sorumluluğu vardır. Yapılması gereken her şeyi yaptık. Avcılar’a imar planını vermemenin sorumluğu ağırdır. Avcılar’ın en büyük sorunu deprem. Ama bu İstanbul’un sorunu, sadece Avcılar’ın değil. İstanbul 1’inci derecede deprem bölgesinde. Avcılar depreme daha hazırlıklı. Çözülmesi gereken en büyük sorunumuz, planlarımızın İBB’de beklivor olması. Eğer bir deprem olursa, hiç kimse bunun hesabını veremez.

Avcılar deprem riski altında, kentsel dönüşüm yapılmasını istiyorsunuz.
Kentsel dönüşüm ilkelerini 100 yıllık bir bakış açısıyla değerlendirmek gerekiyor. Yerinde ve uygulanabilir bir kentsel dönüşüm bizim önceliğimiz. İnsanların kendi mahallelerinden, alanlarından göç ettiremediği ve borçlandırılmadığı bir imar planı anlayışımız var. Deprem riskinden ancak evleri yenileyerek kaçabiliriz. Deprem değil, bilinçsiz yapılan yapılar öldürüyor. Bundan dört yıl önce, Mayıs 2014’te mahallelerin planlarını yaptık. 1/5 bin ölçekli planlar Büyükşehir’in görevi olmasına karşı kendi kadrolarımızla bunları hazırlayıp İBB’ye aktardık. 4 yıl süren bir çalışmada ilçede kaç bina var, envanteri ne, yoğunluğu nasıl kurtarırız tek tek ele alındı. İmar planının yapıp İBB’ye vererek biz 1/1000’e hazırız dedik.

Belediye olarak kentsel dönüşüm anlayışımız insanların evlerinin yıkılmasına, yaşadıkları yerlerden uzaklaştırılmasına ve borçlandırılmasına karşı. Sulukule ve diğer ilçelerdeki gibi olmayacak. Biz yerinde dönüşümü savunuyoruz. Kimse göç etmek zorunda kalmayacak, başka başka yerlere savrulmak zorunda kalmayacak. Gecekondu mahallesi olan Tahtakale ile Isparta Kule’lerinin olduğu yerlerde imar sorunu var. Tahtakale’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı rezerv alanı olarak TOKİ’ye plan yaptırdı, ama halk kabul etmedi. Çünkü evleri yıkılıyor ve borçlandırılıyorlar. İnsanlar göç etmek zorunda kalıyorlar. O borcun altına girmeleri mümkün değil. Bizim planlarımızda halkın yanında olmayan hiçbir proje yok.


AVM yok, sosyal alanlar var

Kent imar planlarında AVM’lere yer vermedik. Mahallelerimizin imar planlarını yaptık. İstanbul Büyükşehir’e gönderdik. Burada daha fazla yeşil alan ayırıyoruz. Parklarımız aynı zamanda toplanma alanlarıdır. Ancak bizim yaptığımız imar planlarında Yeşilkent ve Firuzköy dahil olmak üzere AVM yok. Biz esnaflığın ne demek olduğunu bilen ve esnaflıkla toplumunu kalkındıran bir toplumuz. Orada herkes ekmek yer. Çoluk-çocuğunun rızkını çıkaran, topluma faydalı olan bunu da paylaştıran, yardımını yapan esnafımızın daha çok olmasını istiyoruz. Bazı kaynakların sadece bir kanala akıtılmasını doğru bulmuyoruz. O nedenle de Avcılar’ın planı, 100 yıllık kentleşmesi AVM yönünde değil.

Arkeopark değer katacak

Küçükçekmece Gölü kenarı arkeolojik doğal sit alanı. Burası Roma, Bizans döneminin eserlerini içeren, aynı zamanda kuşların göç yolu üzerinde olan ve İstanbul’da hiç yapılanmamış, bakir kalmış bir alan. Bu alana Bathonea Aeropark yani ‘Bereketpark’ projesi yapmak için 4 yıl çalıştık. Bu projemizin özelliği, bilim insanlarının teklifiyle oluşmuş bir arkeopark olması. Bir açık hava müzesi gibi olacak. İstanbul'un, Türkiye'nin hatta dünyanın en büyük arkeoparklarından biri olacak. İstanbul'un turizmden hak ettiği payı almasını sağlayacak. Gelecek turist sayısını artıracak. Ve gelen turistin kalma süresini de 1 gün uzatacak kadar bir katma değer yaratacak. Yüz bin civarında insana da iş kapısı olacak. Tüm bunlar sebebiyle bu parkın Avcılar ve İstanbul'a bereket getireceğine inanıyoruz. Adına da 'Bereket Parkı' verdik.