28 / 05 / 2022

Hatay Madenli Yat Limanı'nın temeli atıldı!

Hatay Madenli Yat Limanı'nın temeli atıldı!

Hatay Arsuz'da Madenli Yat Limanı, Su Sporları Merkezi ve Hatay Deniz Otobüsü (HADO) İşletmesinin temeli atıldı.Hatay'ın Arsuz ilçesinde Madenli Yat Limanı, Su Sporları Merkezi ve Hatay Deniz Otobüsü (HADO) İşletmesinin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Vali Rahmin Doğan, Madenli Mahallesi'nde yapılan törendeki konuşmasıyla Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği yatırımların öneminden bahsetti.

Göreve başladıkları günden beri Hatay'ın turizmden hak ettiği payı alabilmesi için ciddi çalışmalar gerçekleştiridklerini anlatan Doğan, proje için büyük çaba harcandığından bahsetti.

Vali Doğan, 108 yatın demir alabileceği yat limanı iskelesinin tamamlanma aşamasına geldiğini, tesisin arka kısmını su sporları merkezi olarak planladıklarını ve geçtiğimiz hafta ihalesini tamamladıklarını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

"İnşallah 2021 Eylül ayında burada uluslararası yelken yarışları yapılacak. Karşıdaki alan da sosyal donatılar olarak planlandı. Bu alan içerisinde 3 lokanta, restoran, 2 kafeterya ve diğer sosyal donatı alanları olacak. Sol tarafında da otoparkların ve diğer donatıların olacağı alan altyapı planlaması da geçen hafta yapmış olduğumuz ihalenin içerisindedir. Karşı taraftaki alanı ise Büyükşehir Belediyesinin talebi doğrultusunda 10 yıllığına 2 milyon lira bedelle Büyükşehir Belediyesine kiraladık. Hatay'ın özlemle beklediği HADO ile Lübnan, Beyrut ve KKTC'ye gitme hayallerini inşallah kısa süre içerisinde gerçekleştirmiş olacağız."

Doğan, yaklaşık 2 ay sonra 3 yatırımın da tamamlanmasını planladıklarından bahsetti.

Lübnan, KKTC ve Mersin'e seyahat edecek vatandaşları HADO taşıyacak

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da yazın sonundan bu yana öncelikle Lübnan, KKTC ve Mersin'e seyahat edecek vatandaşları HADO ile taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

Bu durumla hem turizme hem de kültürel ve ticari faaliyetlere önemli katkı sunacaklarından bahseden Savaş, 1670 metrekare alana 4 milyon 600 bin lira bedelle gümrük sahası inşa edildiğini, buranın da yaklaşık 3 ay içinde tamamlanacağını kaydediyor.

Konuşmalar sonrasında törene katılanlar butona basarak Madenli Yat Limanı, Su Sporları Merkezi ve HADO İşletmesinin temelini attı.