29 / 11 / 2023

Hatay'daki tarihi taş bina Şehir Müzesi'ne dönüştürüldü!

Hatay'daki tarihi taş bina Şehir Müzesi'ne dönüştürüldü!

Hoşgörü şehri Hatay'ın tarihi, günlük yaşamı ve kültürü, 2014 yılına kadar 66 sene boyunca Antakya Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren tarihi taş bina Şehir Müzesi'ne dönüştürüldü!Hoşgörü şehri Hatay'ın tarihi, günlük yaşamı ve kültürü, 2014 yılına kadar 66 sene boyunca Antakya Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren tarihi taş binanın dönüştürüldüğü Şehir Müzesi'nde tanıtılacak.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, inşasına 1934 yılında Fransız arkeolog Claude M. Prost'un tavsiyesi üzerine başlanılan ve Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti'ne katılmasından sonra 1948 yılında Antakya Arkeoloji Müzesi olarak hizmete giren taş binanın içerisindeki eserler, daha iyi sergilenebilmesi için 2014'te Hatay Arkeoloji Müzesi'ne taşındı.

6 sene boş kalan tarihi taş binanın yeniden turizme kazandırılması için başlatılan çalışma kapsamında, rölöve ve restorasyon projeleri  Adana  Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

Restorasyon ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilen tarihi taş binanın, ikinci kez müze olarak hizmet vermesi için başlatılan çalışma tamamlandı.

Hizmete gelecek ay girmesi planlanan müzede, 6 bölümde şehrin tarihçesi, ticareti, üretimi, günlük yaşamı ve yemek kültürü tanıtılacak.

Ayrıca müzeye, daha önce Valilik binası içerisindeki Hatay'ın ana vatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'in ve o dönem Mecliste yer alanların bal mumu heykelleri ve kullandığı eşyaların yer aldığı Hatay Devlet Müzesi de taşındı.

- "Önümüzdeki ay halkımızın hizmetine sunacağız"

Vali Rahmi Doğan, Anadolu Ajansı muhabirine, Hatay'ın tarihiyle, kültürüyle, gastronomisiyle önemli bir şehir olduğunu belirtti.

Eski müzeyi Şehir Müzesi olarak dizayn ettiklerini dile getiren Doğan şunları söyledi:

"Şehir Müzemiz 6 sergi salonu halinde dizayn edildi. Hatay'ın günlük yaşantısını, üretimini, ticaretini, gastronomisini, tarihini anlatan bölümler var. İçerisindeki bir sergi salonunda ise Hatay Devlet Müzesi bulunuyor. Aslında burası Hatay Valiliği binası içerisinde yer alan bir bölümdü, sadece Valiliğe gelen vatandaşlarımız bunu görme imkanına kavuşuyordu. Biz bu çalışma içerisinde Valilikteki bu alanı da müze içerisine almış olduk. Burada 6. sergi salonu olarak halkımızın hizmetine girmiş olacak."

Özellikle hafta sonları kentte çok ciddi sayıda turist ağırlandığını belirten Doğan, kente gelenlerin Hatay Arkeoloji Müzesi, Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, Tematik Tarım Müzesi ve St. Pierre Anıt Müzesi'nin yanı sıra Şehir Müzesi'ni de gezme imkanı bulacağını söyledi.

Doğan, kentin turizmini canlandırabilme adına önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Hatay denince akla gastronomi geliyor. İnsanlar farklı lezzetleri tatmak adına Hatay'a geliyorlar çünkü bizdeki meze kültürü, yemek çeşitleri gerçekten gelen misafirlerimizi de memnun edecek şekilde. Farklı alternatiflerimiz var, insanlar buraya gelip hem tarihle, kültürle, sanatla tanışıyorlar hem de farklı lezzetleri tanıyorlar." dedi.

Geri Dön