14 / 08 / 2022

Haydar Ali Yıldız Beyoğlu'nda çöken binada inceleme yaptı!

Haydar Ali Yıldız Beyoğlu'nda çöken binada inceleme yaptı!

Bugün Beyoğlu Asmalı Mescit'te inşaat halinde bulunan binada çöküntü meydana gelmişti. Ekiplerin olay yeri incelemesinin ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'dan açıklama geldi...Beyoğlu'nda inşaat halinde bulunan 5 katlı tarihi binada çökme meydana gelmişti. Meydana gelen çöküntü sonrası, polis ve itfaiye ekipleri bölgede yoğun güvenlik önlemi aldı. 

Yaşanan çöküntü sonrası olay yerinde incelemelerde bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, açıklamasında, ilk incelemelere göre herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığını söyledi.

Haydar Ali Yıldız Beyoğlu nda çöken binada inceleme yaptı!

Herhangi bir ölü ya da yaralı yok

Başkan Yıldız, binanın daha önceden yıkılma tehlikesi bulunduğu için mühürlendiğini dile getirerek, “İlk incelemelerimize göre herhangi bir ölü ya da yaralı yok. Herhangi bir kimsenin olmadığını biliyoruz. Bina belediyemizin İmar Müdürlüğünde raporlu bir binadır; teknik olarak incelemesi yapılmış, metruk bir binadır. Yıkılma tehlikesi olması nedeni ile daha önce mühürlenmiştir. Buna rağmen K9 köpeklerimiz ve termal kameralar ile incelemelerde bulunuyoruz. Bina ile ilgili Eylül ayında bir karar alındı. Burası ile ilgili bir güvenlik önleminin alınması konusunda gerekli tebligat yapıldı. Bina bir vakıfa aittir. Binanın yan tarafında ruhsatlı bir inşaat çalışması devam ediyor. Bundan da kaynaklanabilir. Arkadaşlarımız bu duruma bağlı olmadığını da tespit ettiler. Hava şartlarına bağlı olduğuna dair ön bir tespit var” dedi.

Haydar Ali Yıldız Beyoğlu nda çöken binada inceleme yaptı!

El ele vererek metruk binalar ile ilgili bir çalışma yapmalıyız 

Yıldız'ın açıklamasının devamında, “Beyoğlu en eski binaların bulunduğu bir ilçemiz. Şuanda bu şekilde bulunan binalar var. Bunlarla ile ilgili gerekli yazışmalar devam ediyor. Bunları tek başına belediyenin yıkma yetkisi yok. Bu tür metruk binalarda tek bir kişi yok muhatap almak için. Burada vatandaşımız bu tür binalardan uzak duracak. Burada el ele metruk binalar ile ilgili bir çalışma yapmalıyız. Tüm birimler burada çalışma yapıyor. Vatandaş olarak duyarlı olacağız. Buralardan uzak durmalıyız. Bu tür 370 tane metruk yapı bulunuyor. Yıkılma tehlikesi olduğu için bu binaların içerisine girerek teknik bir çalışma yapılamıyor. Anıtlar Kurulu ile yapılan yazışma ve bundan sonra hazırlanacak raporlar doğrultusunda buralarla ilgili yıkım kararı verildiği zaman tüm birimler ortak gerçekleştirmeliyiz. Tarihi sit alanı olduğu için hassas davranmamız gerekiyor. Eylül ayında tespiti yaptık. 11. ayda da burada güvenlik önlemleri alındı” ifadeleri yer aldı.

Haydar Ali Yıldız Beyoğlu nda çöken binada inceleme yaptı!

 

Beyoğlu'nda inşaat halindeki bina çöktü!