09 / 08 / 2022

Hazine ve Maliye Bakanlığı GES Projesini duyurdu! 15 Haziran'da başlayacak GES nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı GES Projesini duyurdu! 15 Haziran'da başlayacak GES nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı yüksek enflasyon ve dolar kuruna ilişkin adımlar atılacağını açıklamıştı. Bakanlık 'Akşam saatlerinde açıklayacağız' dediği projeyle ilgili ilk bilgileri paylaştı. Buna göre Gelire Endeksli İç Borçlanma Senedi için talep toplanacak. İşte detaylar...Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde yeni adımların atılacağını duyurmuştu. Açıklanan adımların ilkiyle ilgili flaş açıklamalar geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre;

* Gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek.

* Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES’ler ülke genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecek. 

* Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığın sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek.

* İhraç edilecek senetler 3 ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak. Kupon ödemelerinde askeri getiri garantisi olacak. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tasarrufların Türk lirasından değerlendirilmesinin teşviki ve yatırımcı tabanının genişletilmesi için gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemlerinin 15 Haziran'dan itibaren gerçekleştirileceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı GES Projesini duyurdu! 15 Haziran da başlayacak GES nedir?
 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.