17 / 08 / 2022

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan geminin haczine itiraz!

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan geminin haczine itiraz!

Gemi işletmecisinin avukatı, "Yalının tarihi bir bina olduğunu kabul ediyoruz. Ama mülkten bahsetmiyoruz. Toprak göçmedi, arazi kaybolmadı. Yalının eski haline gelmesi için 50 milyon dolar çok fahiş bir rakamdır" dedi...İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi, Beykoz'daki Salih Efendi Yalısı'na çarpıp zarara yol açtığı için 50 milyon dolar ihtiyati haciz kararı aldığı Malta bayraklı "Vitaspirit" isimli gemi sahiplerinin "miktarın düşürülmesi" itirazını, açtığı duruşmayla değerlendirdi. Duruşmaya gemi işletmecisi Vita Management SA'yı temsilen avukatlar Fehmi Ülgener ve Tuğba Duygu Yazıcı ile yalının sahiplerini temsil eden avukatlar Erdal Gökçe ve Nazlı Selek katıldı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, avukat Fehmi Ülgener, mahkemeye yeni bir dilekçe daha sundu. Ülgener, gemi sahibinin sorumluluğunun dünyanın her yerinde sınırlı sorumluluk olarak kabul edildiğini ve bu sorumluluk nedeniyle alacaklı tarafın, denizcilik yasaları gereği 21 milyon 550 bin dolar oranında alacakla sınırlı olduklarını öne sürdü. 

"Arıza yanlış zamanda, yanlış yerde meydana geldi"

Gemi kaptanının kazayı önelemek için elinden geleni yaptığını ifade eden Avukat Ülgener, "Olay makina arızasından kaynaklanmıştır. Arıza yanlış zamanda, yanlış yerde meydana gelmiştir. Kasıt veya pervasızca bir hareket söz konusu edilemez. Zararın 50 milyon dolar olduğunu gösteren, dosyaya sunulmuş herhangi bir delil de bulunmamaktadır. Tutarın indirilmesi gerekmektedir. Yalının tarihi bir bina olduğunu kabul ediyoruz. Ama mülkten bahsetmiyoruz. Toprak göçmedi, arazi kaybolmadı. Yalının eski haline gelmesi için 50 milyon dolar çok fahiş bir rakamdır." dedi.

"Sorumluluk donesi yok"

Alacaklı yalı sahiplerinin avukatlarından Nazlı Selek, zarar gören tarihi yalının yeniden yapılsa bile eskisi gibi olmayacağını ve bu nedenle değer kaybının 50 milyon dolarla bile ölçülemeyecek boyutta olduğunu öne sürdü. Selek, "Yalının değer kaybının hesaplanması mümkün değildir. Tespit sonunda belki de 50 milyon doların üstünde bir rakam çıkacaktır. Bu rakamın indirilmesi mağduriyete neden olacaktır." dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, alacaklı avukatları tarafından yalıdaki zararın tespiti için bilirkişi incelemesi yaptırılması talebinde bulunulduğunu hatırlatarak, bilirkişi raporunun mahkemeye sunulması ve bu raporun değerlendirilmesinin ardından itirazla ilgili karar verilmesine hükmetti.