Helal turizm 2020'de 100 milyar dolar olacak!

Helal turizm 2020'de 100 milyar dolar olacak!

MÜSİAD Fuarı 'nda helal turizm de masaya yatırıldı. Balıkesir Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu Türkiye 'nin helal turizmden yeterli payı alamadığının altını çizdi.


Helal turizmin, 2020 yılında 100 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşacağının tahmin edildiğini aktaran Hacıoğlu, "Burada önemli olan bizim helal turizme hazır olup olmadığımız. Birikmiş. 


bastırılmış bir talep vardı ve bu şimdi gün yüzüne çıktı. Sektör temsilcileri önce bu talebi, helal turizme katılan insanların beklentilerini analiz etmeli. Onlara uygun turistik ürünler ve hizmetNecdet Hacıoğlu ler üretilmeli" değerlendirmesini yaptı. Hacıoğlu, zarar ederken helal turizme geçince kâr eden oteller olduğunu da sözlerine ekledi. 


Uluslararası İş Forumu (IBF) Genel Başkanı Erol Yarar ise helal turizmin toplumun talepleri doğrultusunda Türkiye'de önemli bir sektör haline geldiğini belirterek, "Ancak helal turizm denildiğinde bunun standartlarının çok iyi belirlenmesi gerek" dedi. 


Türkiye'nin dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmekle kalmadığını, ayrıca İslam aleminin en büyük turizm ülkesi konumuna geldiğini söyleyen Yarar, Türkiye'nin 30 milyar doları aşan turizm geliri ve 40 milyon turist rakamının önemine dikkati çekti. 


YILDIZ YERİNE HİLAL KOYALIM 

Yarar, "Türkiye açısından turizm çok önemli bir gelişme arz etti. Ama bizim değerlerimiz açısından konuya bakıldığında bir çelişki görüyoruz. 


MÜSİAD'ı kurduğumuz 90'lı yıllardan başlamak üzere ticaretin helal yönü üzerinde durduk. Bizim için değerlerimiz her şeyin ötesinde oldu. Bu değerleri her yaptığımız işe taşımamız gerektiğinden dolayı turizm gibi dünyanın en hızlı gelişen sektöründe MÜSİAD olarak 'Onların yıldızları varsa bizim de bir derecelendirmemiz olsun, mesela hilal koyalım' diyorduk" ifadelerini kullandı. 

Türkiye Seyahat Acentalan Birliği (TÜRSAB) Genel Müdür Yardımcısı Murat Kalkan, Güney Kore'den seyahat ve tur sektöründen temsilci bir grubun helal turizm hakkında Türkiye'nin tecrübelerinden istifade etmek üzere kendilerini ziyaret ettiğini anlattı. Kalkan, "Güney Kore'nin bize helal turizmi sormaya geldiği bir yerde 'Biz neler yapıyoruz, neler yapmalıyız ve bu sektörü geliştirmek için hangi kriterleri belirlemeliyiz?' konusu üzerinde çalışmalıyız" dedi. 


SADECE ALKOLSÜZ OTEL DEĞİL 

Evra Turizm Genel Müdürü Cüneyt Çetin, Türkiye için altyapısı en hazır yeni pazarın helal turizm olduğunu belirterek, "Helal turizm sadece alkolsüz otel değildir. Helal turizm, yaşamlarını İslami şartlara göre düzenleyen Müslümanların aldıkları tatil ve tur hizmetlerinin tüm kapsamının İslami kurallara göre oluşturulmasıdır. Helal turizm deyince akla sadece İslami ya da alternatif diye adlandırılan oteller gelmemeli. Düzenlenen turlarda ibadet zamanlarının es geçilmemesi bile bu kapsamın içindedir" görüşünü paylaştı. 

Sabah Ek