04 / 02 / 2023

Hilton, Aksaray ve Ihlara'da otel yeri arıyor

Hilton, Aksaray ve Ihlara'da otel yeri arıyor

Ünlü oteller zinciri Hilton Grubu, son yıllarda fazla turist çekmeye başlayan Aksaray'a 4 yıldızlı 250 yatak kapasiteli otel yapacak.

Öte yandan grup, Kapadokya bölgesinin batıya açılan kapısı olarak nitelendirilen Güzelyurt ilçesi ve Ihlara Vadisi'ne de otel yapmayı planlıyor.


Konuyla ilgili bilgi veren Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Hamza Zengin, Teşvik Yasası kapsamında ilin turizmcilerden büyük ilgi gördüğünü söyledi. Aksaray'a sanayi yatırımlarının ardından turizm yatırımlarının da başladığını belirten Zengin, "Hitit, Pers, Helenistik dönem, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenliklerinde kalan ilin tarihî ve kültürel potansiyelini keşfeden turizmciler Aksaray'a adeta yatırım için sıraya giriyor. Hilton Oteli, bir süre önce Aksaray'da yer baktı ve görüşmelerde bulundu. Bir sorun çıkmadan ilden ayrıldılar. Hilton Oteli, Aksaray'a 250 yataklı 4 yıldızlı bir otel yapacak." açıklamasını yaptı. Zengin, Hilton Oteli'nin yatırımı dışında Ihlara Vadisi'nde başka bir firmanın 5 yıldızlı termal otel yaptırdığını belirterek, "Ayrıca halen bizi arayıp yatırım için bilgi alan, Aksaray'a gelip yer bakan ve görüşmelerde bulunan birçok turizm yatırımcısı var. Yakında Aksaray'a çok sayıda lüks otel yapılacak. Artık, Aksaray'a gelen ziyaretçiler konaklayıp daha fazla gelir bırakabilecek." dedi. Aksaray'da görülmeye değer pek çok doğa harikası bulunduğunu ifade eden Zengin, şunları söyledi: "Manastır Vadisi'nde yaklaşık 50, Ihlara Vadisi'nde ise 105 kilise, 10 bine yakın kaya oyma yerleşimi bulunuyor. Bu vadilere yüz binlerce ziyaretçi geliyor. Aksaray'a özellikle otel yaparak yatırımda bulunan hiç kimse zarar etmez. Biz, turizmcileri kârlı yatırım için Aksaray'a davet ediyoruz. Elimizden gelen desteği de vermeye hazırız.' İl Kültür ve Turizm Müdürü Zengin, Aksaray'ın milattan önce 8 bin yılından bugüne kadar tarihî, kültürel varlıkları, tabii güzellikleri ve ticareti ile hiçbir zaman önemini kaybetmediğini söyledi. Kapadokya'nın batıya açılan kapısı konumunda bulunan Aksaray'ın, kültürü dışında tabiatıyla da yerli ve yabancı turistler için ciddi bir alternatif oluşturduğunu vurgulayan Zengin, özellikle Güzelyurt ilçesi, Ihlara ve Manastır Vadisi ile tanındığını anlattı.

Geri Dön