15 / 08 / 2022

Hobi bahçeleri kanunu!

Hobi bahçeleri kanunu!

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin önüne geçilmesi, arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması için yeni kanun yasalaştı. İşte hobi bahçeleri kanunu...Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi, satışının Tarım ve Orman Bakanlığının denetimine alınması, taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya arz edenler için yaptırımların ağırlaştırılmasını da içeren kanun teklifi yasalaştı.

Hobi bahçeleri kanunu

TBMM'de kabul edilerek yasalaşan hobi bahçeleri kanunu neleri kapsıyor? Düzenlemeyle, "özel orman" sayılan sahipli arazilerde, ekim ve dikim yoluyla ağaçlandırmanın teşvik edilmesi amaçlanarak Orman Kanunu'nda değişiklik yapılıyor.

Teklifle, devlet ormanlarındaki bozuk orman alanlarında orman bitkisi fidanlıkları kurulmasına, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, orman alanlarından üretilen odun dışı ürünlerin mamul ya da yarı mamul olarak işlenmesi için tesis kurulmasına, bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilecek. Fakat saha tesliminden itibaren 2 yıl içinde tesislerin işletmeye alınmaması durumunda izinleri iptal olacak. 

Orman sınırları içerisinde söz konusu faaliyetleri izinsiz yapanlar aveya tesis kuranlara, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

TARIM ARAZİLERİNİ AMACI DIŞINDA KULLANANLARA HAPİS CEZASI GELDİ

Tarım arazilerinin arazinin bütünlüğünün bozulmasına ve amaçları dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yüz günden bin güne kadar adli para cezası verilecek. Ayrıca bu tüzel kişi hakkında elli bin Türk Lirasından iki yüz elli bin Türk Lirası'na kadar idari para cezası verilecek.Ayrıca, izinsiz ve ruhsatsız bahçelere de metrekare başına ceza verilecek.

Hobi bahçeleri düzenlemesi yasalaştı!

Hobi bahçesini kiralayana para cezası geliyor!