Hudson Yards New York'un en pahalı mahallesi! 

Hudson Yards New York'un en pahalı mahallesi! 

New York'un en pahalı mahallesi olarak bilinen Hudson Yards  Manhattan'da 28 hektarlık alan üzerinde inşa edildi. Miami Dolphins’in de sahibi olan milyarder Stephan Ross Hudson Yards'ın arkasındaki isim olarak biliniyor.Hudson Yards, Manhattan'ın batısında 28 hektarlık bir alana inşa edilen bir mahalle. Bir zamanlar otobüs durağı olarak kullanılan mahalle şimdilerde sadece milyonlarca dolarlık ve hala çoğu boş olan rezidanslarıyla ve alışveriş merkeziyle değil, sosyal medyadaki yeriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Amerikanın Sesi'nde yer alan haber göre, Vessel, yani "Araç" adı verilen 16 katlı sanat eseri, Instagram’ın en büyük paylaşımlarından biri. Aslında yapının adı tam da konmuş değil. Şişe takılmış dönere benzediği için halk arasında tavuk döner anlamına gelen Şavarma olarak adlandırılıyor.

2 bin 500 basamaktan oluşan 154 merpene sahip eser İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick tarafından tasarlandı. 87 çelik parçanın taşıdığı eser İtalya’da bir fabrikada üretildikten sonra Amerika’ya deniz yolu ile getirilmiş. Newark limanından Amerika’ya girdikten sonra ise Hudson Nehri yoluyla Manhattan’daki yerine ulaşmış. Vessel‘in maliyeti de Hudson Yards ‘in maliyeti kadar dikkat çekici. Eser 150 milyon dolara mal edildi. Vessel’e çıkmak ücretsiz ancak önceden bilet almak gerekiyor. Çünkü günde sadece 700 kişinin çıkmasına izin veriliyor.Diğer dikkat çeken Hudson Yards binası The Shed isimli kültür merkezi. 

Amerika’nın en ünlü futbol takımlarından Miami Dolphins’in de sahibi olan milyarder Stephan Ross Hudson Yards'ın arkasındaki isim. Ross Hudson Yards’ın açılış töreninde yaptığı konuşmada New York’un en büyük mahallerinden birini yaratmış olmanın kendisine gurur verdiğini ve bu mahallenin hem turistler hem de New Yorkluların ilgisini çekmesini beklediğini vurguladı.

New Yorklular Hudson Yards konusunda tepkililer. Onlar,  bu pahalı mahalle yerine New Yorkluların ihtiyacı olan uygun fiyatlı yerleşim bölgeleri kurulmasını istiyor. 25 milyar dolarlık projeye yatırım yapanlara, EB-5 tipi göçmenlik vizesi verilmesi ise bardağı taşıran son damla olmuş. Vize Amerika’da yararlı yatırımlara ortak olan kişilere verilse de, projenin herkesin ulaşamayacağı lüks konutlardan oluşması, New Yorkluların tepkisini çekti. 

Hudson Yards New York’un çevresel bazlı en sürdürülebilir mahallesi. İlk LEED sertifikalı mahalle olan Hudson Yards yılda 24 bin metreküp karbondioksit gazının dünyaya yayılmasını önlüyor. Ayrıca 42 bin metreküp yağmur suyunu biriktirerek çevresindeki parkların ve bahçelerin sulanması için kullanılmasını sağlıyor.