13 / 08 / 2022

Hükümetten flaş yüzde yüz elektrikli TOGG adımı! Vergi sıfırlandı

Hükümetten flaş yüzde yüz elektrikli TOGG adımı! Vergi sıfırlandı

Sanayi ürünlerinin ithalatında yüzde sıfır vergi uygulanmak üzere ilave tarife kontenjanı açıldı. Bu kapsamda vinil asetat, tolüen diamin ve polieter polyol, alüminyum alaşımlı levha ve lityum-iyon akümülatör için gümrük vergisi sıfırlandı. Peki bunun TOGG'la ne ilgisi var? İşte ayrıntılar...Birçok farklı sektörde kullanılan bazı kimyasallar ve bataryalarda gümrük vergisi sıfırlandı. 5753 sayılı Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife kontenjanı Uygulanması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Buna göre; vinil asetat için 3 bin 500 ton, tolüen diamin ve propilen oksit reaksiyonu sonucu elde edilen polieter polyol için 700 ton, NADCAP ve AS9100 sertifikalı 7040 serisi alüminyum alaşımlı levha için 15 ton ve lityum-iyon akümülatör için 4,25 milyon adet kontenjan açıldı.

Hükümetin 15 ton ve lityum-iyon akümülatör için kontenjan açması TOGG'un 2022 yıl sonunda seri üretimine geçmesi için üretimde ihtiyaç duyduğu malzemelerin uyguna tedarik edilme gerekliliği olarak yorumlandı.

Hükümetten flaş yüzde yüz elektrikli TOGG adımı! Vergi sıfırlandıSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.