Hüseyin Avni Paşa Korusu'na kaçak inşaat mı yapılıyor?

Hüseyin Avni Paşa Korusu'na kaçak inşaat mı yapılıyor? Hüseyin Avni Paşa Korusu'na kaçak inşaat mı yapılıyor?

İşadamı Mehmet Cengiz’in aldığı Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda sular durulmuyor. Koruda tek katlı bir müştemilatın yerine ev gibi üç katlı bir bina yapıldığı iddia edildi. 

İş adamı Mehmet Cengiz’in aldığı Üsküdar’daki Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün de yer aldığı  tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda dikkat çeken inşaatlar yapılıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre, Üsküdar’daki Fethi Paşa Korusu’nun bitişiğindeki Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda, işadamı Mehmet Cengiz aldıktan sonra imar yasağı kaldırılmış ve Cengiz, koruda yer alan Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün restore edileceğini açıklamıştı. Fakat köşk, Haziran 2014 tarihinde çıkan yangınla kül oldu. Köşk yeniden yapılmaya başlandı ve çalışmalarda da sona gelindi.

Sultantepe Mahallesi muhtarı Gönül Uzun ve bölgede yaşayan mimar Aysel Can Ekşi’nin de aralarında bulunduğu bir grup koruda incelemeler yaptı. Grubun yaptığı tespitlere göre müştemilat dışında bir binaya daha onay alındı. Koru, Hüseyin Avni Paşa köşkü, Halide Edip Adıvar’ın bir dönem yaşadığı köşk ve onun müştemilatı adı altında yapılan binanın dışında dördüncü bir bina daha inşa edilecek.

"DERHAL DURDURUN"

Mahalle sakinleri incelemeden sonra İstanbul 6 No’lu Koruma Kurulu Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazdı. Söz konusu alanda en fazla iki binanın kayıtlı olduğu bildirilen dilekçede, diğer binaların hukuksuz olduğu belirtildi. Ayrıca, kurula birtakım eski fotoğraflar da sunuldu. Dilekçede, sunulan fotoğraflar örnek gösterilerek “Hiçbir zaman mevcut olmayan binalar, sanki eski tarihlerde varmış gibi inşa ediliyor, hukusuz inşaat yapılıyor. Buna göre anılan alanda, bir adet üç katlı bina ve bir adet tek katlı müştemilat olması gerekirken cephesi 37 metre olan bir adet bina inşaatına daha başlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, daha önce bölgede hiç olmayan fakat onaylı projede görünen dördüncü bir binanın tespit edildiğine dikkat çekilerek bu binanın da yapıma hazır olduğu belirtildi. Bölge sakinleri, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne de başvurarak “hukuka aykırı inşaatın derhal durdurulmasını” talep etti.