İBB Lodos için önlem aldı!

İBB Lodos için önlem aldı! İBB Lodos için önlem aldı!

MGM’den alınan kuvvetli yağış uyarısı üzerine İtfaiye, Zabıta, Yol Bakım ve Onarım, Park ve Bahçeler, Destek Hizmetleri, İSKİ, Beyaz Masa, Atık Yönetimi Md, Trafik Md, İGDAŞ, Şehir Hatları, İDO, BEDAŞ, AYEDAŞ ekipleri AKOM’da toplandı.
İstanbul'u etkisi altına alan yağış ve Lodos fırtınası etkisini kaybetmeye başladı.  MGM’den  alınan kuvvetli fırtına ve kuvvetli yağış uyarısı üzerine İtfaiye, Zabıta, Yol Bakım ve Onarım, Park ve Bahçeler, Destek Hizmetleri, İSKİ, Beyaz Masa, Atık Yönetimi Md, Trafik Md, İGDAŞ, Şehir Hatları, İDO, BEDAŞ, AYEDAŞ ekipleri AKOM’da toplandı.


Ekipler gelen ihbarlar doğrultusunda olaylara müdahale etti. İstanbul'a dört günde ortalama metrekareye 50 kg yağış döştü. Rüzgarın hızı ise saatte 88 Km'ye çıktı. Lodos fırtınasının etkisiyle özellikle sahil kesimlerinde deniz taşması nedeniyle yollarda göllenme meydana geldi.  Dalga boyu yer yer 7 metreye ulaştığı,  Zeytinburnu, Pendik, Kartal sahillerinde, Ahtapot, Kocayusuf, Hızır Güç (afet müdahale aracı) ile sulardan etkilenen vatandaşlar ve araçlar kurtarıldı. Çatı uçması, ağaç devrilmesi ve çeşitli parçaların rüzgârdan devrilmesi olaylarını müdahale edildi.


Dört günde, Çatı Uçması 297, Ağaç Devrilmesi 229, Tehlikeli Arz Eden Parça (tabela, direk vb) 450 olaya müdahale edilirken, (Pendik, Kartal, Kadıköy, Zeytinburnu sahillerinde sulardan etkilenen 97 araç çekildi.


Silivri Çanta deresinin taşması sonucu Çanta Sanayi sitesinde bazı işyerlerini su bastı. İtfaiye Ahtapotu su tahliyesi yaptı. Mahsur kalan 500 işçi güvenli bölgeye taşındı. İSKİ,  ve Yol Bakım ekipleri tarafından su tahliye çalışmalarına koordineli olarak destek oldu.


Büyükçekmece Mimarsinan Köprüsü çıkışı, Silivri istikameti kuzey yol köprü çıkışında (sol iki şeritte) asfaltın altında oyulma meydana geldi. Trafik akışı köprü girişinde bariyerler kesilerek güney yoldan gidiş ve geliş olarak kontrollü biçimde sağlandı. Yol Bakım ekipleri tarafından gece boyu çalışması sonucu sabah 05.00 itibari ile trafiğe açıldı.


Şiddetli rüzgâr nedeniyle denizde oluşan yüksek dalgaların yola taşması sonucu Avrupa yakasında Zeytinburnu sahili, Anadolu yakasında ise Kartal, Pendik ve Suadiye sahil yollarında su baskınları meydana geldi. Bütün yollarda gece boyunca temizlik çalışmaları yapılarak molozlar toplandı  ve sabah 08.00 itibari ile yollar trafiğe açıldı.


Şile Yeşil Vadi Köyünde orman yangını çıktı. İtfaiye, Orman ve ilçe belediyesi ekiplerinin müdahalesi ile yangın söndürüldü.


Cuma akşam saatlerinden itibaren kuvvetli fırtına nedeniyle Şehir Hatları ile İstanbul Deniz Otobüsü (İDO) iç hat, dış hat ve arabalı vapur seferlerinde zaman zaman aksamalar ve iptaller oldu.İBB