İFM Merkez Bankası ihalesine en yüksek teklif YDA inşaat'tan!

İFM Merkez Bankası ihalesine en yüksek teklif YDA inşaat'tan! İFM Merkez Bankası ihalesine en yüksek teklif YDA inşaat'tan!

TOKİ tarafından Ataşehir'de hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde (İFM) Merkez Bankasının ihalesinin ilk oturumu gerçekleşti. İhaleye, 445 milyon 144 bin 524 TL ile en yüksek teklifi YDA inşaat verdi.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde Ataşehir'de hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde (İFM) kamu ayağındaki Merkez Bankasının ihalesinin ilk oturumu yapıldı. İlgili iki firmanın katıldığı ihalede en yüksek teklif 445 milyon 144 bin 524 TL ile YDA inşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den geldi.


TOKİ Başkanı Turan, inşaatın yapımını “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli” ile ihale ettiklerini söyledi.


Merkez Bankası Hizmet Binasının 2.bölge 10.parselde yer aldığını, 15 bin 960,61 metrekare ve 55 katlı olup, içerisinde ofis, ticaret alanı, otel yer alacağını, söyleyen Turan, İhalede YDA İnşaat ile İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş.’nin teklif verdiğini söyledi. Bir önceki süreçte yeterli rekabet ortamı oluşmaması nedeniyle ihaleyi bugün yaptıklarını söyleyen Turan, “Üçüncü kez gerçekleştirildiğimiz ihalemizin ilk oturumunda YDA inşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 445 milyon 144 bin 524 TL, İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş 220 milyon TL teklif verdi.” dedi.


İkici oturum bir hafta sonra

Bugün yapılan ihalede istekli yüklenicilerden teklif aldıklarını söyleyen Turan, ihalenin ikinci oturumunu gerçekleştirip ihaleyi kazanan ilgili yükleniciyi açıklayacaklarını belirterek, “Arsayı alan şirket, arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ'ye verecek." dedi.


İstanbul Finans Merkezi’nin kamu ayağında  TOKİ  tarafından inşaatı devam eden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) binalarının ardından hayata geçecek olan Merkez Bankası ihalesinin yapılması ile Finans Merkezi için önemli bir adım daha atılmış olduğunu belirten Turan, “İnşaatları devam eden SPK ve BDDK binaları ile ihalesini yaptığımız merkez bankası finans merkezimizin kalbi olacak. Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezi Projesinin 768 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek." dedi.


Yılda 20 milyar Euro gelir


İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesiyle yılda yaklaşık 20 milyar Euro gelir elde edileceğini belirten Turan, “İstanbul, finans merkezi olmak için Dubai, Pekin, ve Varşova gibi şehirlerle yarışıyor. Projede Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gibi kamu kurumları inşaatları da yer alıyor.” dedi.


Merkezin, Türkiye Varlık Fonu gibi uluslararası kurumsal girişimlerin güçlenmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Turan, “İstanbul Finans Merkezinin tamamlanmasıyla fiziki yapısı, nitelikli iş gücü ve üstün teknolojik altyapısıyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşacağız. Bu sayede ülkemiz, her türlü finansal aracın ihraç edilebildiği dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında, deyim yerindeyse, 'devler liginde' hak ettiği yerini alacak. Dolayısıyla TOKİ olarak altyapısını gerçekleştireceğimiz bu yatırımla, finans piyasalarını devler ligine hazırlanıyoruz.” açıklamasında bulundu. 


Şehir içinde; finans şehri

 

50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgede, iş ve alışverişiyle, kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşeceğini vurgulayan Turan, "Dolayısıyla, yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle, İstanbul'a şehir içinde şehir; bir finans şehri ekleniyor." dedi.