İkinci el konutta en uygun faiz oranı ne kadar?

İkinci el konutta en uygun faiz oranı ne kadar? İkinci el konutta en uygun faiz oranı ne kadar?

Kamu bankalarında sıfır konut için faiz oranları yüzde 0.79’a geriledi. Vatandaşın ikinci el konut konut talebine ise özel bankalar yetişti. İkinci el konut alımında en uygun faiz oranı ne kadar oldu?2019’un ikinci yarısı itibariyle konut kredisi faizlerinin düşmesi ile konut satışları ciddi artış gösterdi. Son çeyrekte yoğun olarak satılan konutlar sene genelini dengeledi. Fakat satılan konutların büyük çoğunluğu ikinci elden oluştu. 2019 yılında ilk el konut satışı 511.682, ikinci el konut satışı ise 837.047 olarak gerçekleşti. İlk el konut satış oranı yüzde 37,9, ikinci el konut satış oranı yüzde 62,1 oldu. Durum böyle olunca sıfır konut stoku ekonomiye katılmadan elde kaldı.

Sıfır konut satışlarını canlandırmak için kamu bankaları yeni yıl itibariyle sadece ilk elden satılan konutlar için faiz oranlarını yüzde 0.79’a indirdi. İndirim yeni konutları teşvik etse de sıfır konut için bütçeleri yetersiz olan vatandaşı memnun etmedi.

İkinci el konut talepleri için vatandaşın ihtiyacına özel bankalar yetişti. Kuveyt Türk Bankası ikinci el konutlar için yüzde 0.94 tabela kar payı oranı sunarken kampanyalı oranları yüzde 0.89’a kadar iniyor. İNG’de yüzde 0.96 tabela faiz oranı sunsa da yüzde 0.94’den başlayan oranlarla ikinci el konutlara kredi sunuyor. İş Bankası ve Türkiye Finans Bankası da yüzde 0.95 faiz oranı sunuyor. Kamu bankalarının ikinci el konut için faiz oranları ise yüzde 0.99 seviyesinde yer alıyor.

Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; İkinci el konut için bankalardan 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vadede aylık ödemeleri yaklaşık 2.700 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 326.000 TL’ ye denk geliyor. 

Konut kredisi faiz oranları ne oldu?