29 / 03 / 2023

İkinci ''kongre vadisi '' yolda

İkinci ''kongre vadisi '' yolda

Güneşli, İkitelli, Yenibosna ve Küçükçekmece'yi kapsayan bölgede otel yatırımları patladı. Söz konusu bölge art arda başlayan otel ve kongre merkezi yatırımlarıyla ikinci bir kongre vadisi olma yolunda.İSTANBUL'DA giderek gelişen iş turizminden en fazla payı almaya aday olan Güneşli, İkitelli, Yenibosna, Küçükçekmece'yi içine alan bölge ikinci kongre vadisi olma yolunda. Söz konusu bölgenin, Harbiye ve Taksim'de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Açık Hava Tiyatrosu, Cemal Reşit Rey Salonu ve birçok beş yıldızlı oteli içine alan birinci kongre vadisinin aksine hiçbir turistik özelliği yok. Ancak sanayi bölgesi olması, iş trafiğinin yoğunlaşması, havaalanına ve İstanbul Fuar Merkezi'ne yakınlığıyla bölge, otel yatırımları konusunda iştahları kabartıyor. WOW Hotels&Convention Center, bölgenin en büyük yatırımlarından biri olarak hizmete girerken, ağırlıklı dört yıldızlı olmak üzere birçok yeni otel yatırım projelerine start verilmiş durumda. Bu projelerden bazıları şöyle:

İŞTE YENİ PROJELER

Eren Holding, Yenibosna'da Kuyumcukent karşısındaki 45 dönümlük arsasına 4 ve 5 yıldızlı iki otel inşa etmeyi planlıyor. Şirket yetkilileri, otelin işletmesi için Rixos ile görüşüyor. Yaklaşık 200 milyon dolara mal olması beklenen oteller, kongre turizmi ağırlıklı çalışacak. Avrupa'nın en büyük kongre otellerinden biri olması hedefleniyor.

İSTOÇ Ticaret Merkezi, İSTOÇ Saray Projesi'ni hayata geçirdi. 4 yıldızlı otelin 2009 yılında açılması planlanıyor. 33 katlı olacak olan otelin altında bir de alışveriş merkezi bulunucak. Yaklaşık 70 milyon dolara mal olması beklenen otelin işletmesi için Hilton, Conrad, Ibis gibi zincirlerle görüşülüyor.

Denk Turizm'in 20 milyon Euro yatırımla inşa ettiği Holiday Inn İstanbul Airport North Hotel olarak hizmete girecek.

Pagi Pamuklu Örme bünyesindeki Plato Turizm'in Pagi Plato Oteli Küçükçekmece'de inşa ediliyor. 4 yıldızlı otel 396 odalı olacak.

Lüleburgaz'a taşınan Edip İplik'in eski fabrikasının bulunduğu Güneşli'deki arazisinde otel, alışveriş merkezi ve rezidans projesi için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Belek'te hizmete giren Ela Quality Resort'un sahibi Özak Tekstil'in bölgede 4 yıldızlı bir otel projesi bulunuyor. Bunun için uluslararası bir zincirle görüşmeler yapılıyor.

Gürtaş İnşaat'ın Giyimkent'teki Paşalı Otel'in inşaatı sürüyor. Otel 4 yıldızlı ve 560 yataklı olacak.

Esenler'deki Tekstilkent bünyesinde 5 yıldızlı otel yer alması planlanıyor.

Beşiktaş eski Başkanı Serdar Bilgili'ye ait Hayat Turizm, Küçükçekmece'de 3 yıldızlı 131 odalı bir otel inşa ediyor.

Hilton, Marriot, Ibis, Starwood gibi uluslararası işletme zincirleri de bu otel projeleriyle yakından ilgileniyor.

WOW'dan İstanbul'un en büyük kongre merkezi

MNG Turizm'in yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 80 milyon dolarlık bir yatırımla inşa ettiği WOW Hotels&Convention Center, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin hemen yanı başında hizmete girdi. İstanbul'un en büyük kongre ve konaklama merkezi unvanını taşıyan tesis bünyesinde, 360 odalı 4 yıldızlı ve 277 odalı 5 yıldızlı olmak üzere iki otel ile 3 bin 500 kişilik kongre merkezi yer alıyor. WOW Hotels&Convention Center Genel Koordinatörü Coşkun Karapınar, ulusal ve uluslararası toplantı ve kongreler konusunda taleplerin oluşmaya başladığını belirtti.

İŞADAMINA ASİSTAN

Tesİsİn kongre merkezi olması nedeniyle esas müşteri yoğunluğunun işadamları olacağını kaydeden Karapınar `Özel iş merkezlerimiz olacak. Bu merkezlerde özel sekreterlik hizmetleri de vereceğiz' dedi. Bu bölgenin artık İstanbul'un gerek mevcut ve yeni yapılan oteller gerekse kongre merkeziyle ikinci bir kongre vadisi olmaya aday olduğuna dikkat çeken Karapınar, bölgeye yoğun talep olduğunu, birçok yeni tesisin yapılmasının planlandığını söyledi. Bunun iş turizminin geliştiğinin göstergesi olduğunu kaydeden Karapıpar, havaalanına ve fuar merkezine yakınlığın da avantaj olduğuna dikkat çekti. WOW Convention Center Genel Müdürü Zeynep Peker de, eylül, ekim ve kasımda toplantı trafiğinin yoğun olacağını, şimdiden 2008 yılı kongrelerinin planlamasını yaptıklarını belirtti.

(Star)
Geri Dön