İlk işim kira kontratları olacak

İlk işim kira kontratları olacakBirleşmiş Markalar Derneği'nin yeni başkanı Ekrem Akyiğit, 'İlk işim alışveriş merkezleriyle ilgili düzenlemeler ve kira kontratı standardının oluşturulması olacak' diye konuştu.


Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Collezione Yönetim Kurulu Başkanı olan Ekrem Akyiğit seçildi. BMD'nin seçimli olağan genel kurul toplantısında, BMD'nin yeni yönetim kurulu belirlendi.
Yeni başkan Ekrem Akyiğit, alışveriş merkezleriyle ilgili düzenlemelerin yapılması, kira kontratı standardının oluşturulması, alışveriş merkezleri giderlerinin şeffaflaştırılmasının yanı sıra, BMD'nin tanıtılması, eğitim ve Turquality konularına eğileceklerini vurguladı. Akyiğit, ayrıca sektörün eğitim, istihdam, büyüme ve kaynak yaratma gibi sorunlarının giderilmesi yönünde önlemler alacaklarını belirtti.

'Faydalı işler yapacağız'
Markalara Turquality girişimci havuzu oluşturulması, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerin artırılması, yurtdışında faaliyet gösteren birleşmiş markalar dernekleriyle ilişkilerin geliştirilmesinin yapacakları çalışmalar arasında bulunduğunu belirten Akyiğit, "Sektöre faydalı işler yaparak BMD'nin bayrağını daha da yukarılara çıkacağız" dedi. BMD eski Başkanı Ali Murad Kızıltaş da dernekte 124 firmanın 250 markayla temsil edildiğini ifade ederek, "Türkiye perakende pazarının yüzde 50'den fazlasına BMD üyeleri sahip. Büyük bir güç oluşturuyoruz ama maalesef bu gücümüzü kullanamıyoruz. Çoğu zaman şirket menfaatleri genel menfaatlerin önüne çıkıyor" diye konuştu.
Kızıltaş, büyük mağazacılık ve zincir mağazalara ilişkin yasa tasarısıyla ilgili olarak da, "Yasa, 10'dan fazla mağazası olan tüm firmaları kapsar hale geldi. Yasa, önce gıda perakendeciliğine yönelikti. Şimdi tüm organize perakende buna dahil edildi. Bizim talebimiz istisnalar dışına gıda dışı mağazaların da ilave edilmesi yönündeydi. Bunun da  Ankara  nezdinde kabul göreceğini öngörüyoruz" şeklinde konuştu.

Kiğılı aidatları artırdı
Bu arada, divan başkanlığını Abdullah Kiğılı'nın yaptığı genel kurulda, derneğin faaliyetlerini artırmak için aidatların artırılmasına karar verildi. 7 bin 500 YTL olan giriş aidatı 10 bin YTL'ye, 1250 YTL olan yıllık aidat da 5 bin YTL'ye çıkarıldı. Aidatı artan dernekten çok iş beklediklerini ifade eden Kiğılı, para yetmediğinde bunu takviye edeceklerini söyledi.

(Radikal)