İmar barışı süresi uzatıldı mı?

İmar barışı süresi uzatıldı mı?

İmar barışında başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılıyor. Peki, imar barışı süresi uzatıldı mı? İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklaması..Yapı Kayıt Belgesi, imar barışı kapsamında 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için veriliyor. Belge için müracaatın 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. 

İmar barışında süre uzatıldı!
 

Yapı Kayıt Belgesi için yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması suretiyle müracaatta bulunulabileceği gibi kurum ve kuruluşlara başvurulmak suretiyle de müracaatta bulunulabiliyor.

Son haftaya girilen imar barışında vatandaşlar başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağını merak ediyor. İmar barışı süresi uzatıldı mı?

İmar barışı süresi uzatıldı mı?

İmar barışı süresi uzatıldı mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başvurunun uzatılmasına yönelik gelen taleplere kayıtsız kalamayacaklarını belirtti. Kurum şu şekilde konuştu:

"İmar barışına şu ana kadar 6 milyonun üzerinde vatandaş başvurdu. 5 milyara yakın başvuru bedeli ödendi. 31 Ekim'de başvuru süreci bitiyor ve ödeme süreci de 31 Aralık 2018'de bitiyor. İmar barışıyla biz ne elde ettik? Aslında devletin, vatandaşıyla barışıydı bu. Elektriğini, suyunu, doğalgazını bağlayamayan vatandaşımıza bina kontürlerinin de kalması kaydıyla bir kolaylaştırma, bunlar bir hak değil tabii ki. Bu noktada vatandaşımız da yoğun bir ilgi gösterdi. Talep de hala devam ediyor. 31 Ekim'de başvuru süreci bitiyor. Yeniden değerlendireceğiz, yoğun talep var, bakacağız. Böyle bir talep var, bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor." 

Ancak henüz imar barışının son başvuru tarihinin uzatılmasına ilişkin resmi bir karar yayınlanmadı.

İmar barışı başvuru süresi uzatılıyor!

Adım adım imar barışı başvuru süreci!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com