İmar barışında 7 milyon 436 bin 354 bağımsız bölüm için başvuru yapıldı!

İmar barışında 7 milyon 436 bin 354 bağımsız bölüm için başvuru yapıldı!


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2018'de hayata geçirilen imar barışı uygulaması kapsamında, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılaşmaya gidilen 7 milyon 436 bin 354 bağımsız bölüm için başvuru yapıldığını açıkladı...


31 Aralık 2017’den önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskan sorununun çözülmesi için hayata geçirilen imar barışı uygulamasına 7 milyonu aşan başvuru yapıldı.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Edirne Milletvekili CHP'li Okan Gaytancıoğlu'nun imar barışı düzenlemesine ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Kurum'un verdiği bilgiye göre, 2018'de yürürlüğe konulan uygulama kapsamında, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılaşmaya gidilen 7 milyon 436 bin 354 bağımsız bölüm için başvuru gerçekleştirildi.

Yapı Kayıt Belgesi almak için vatandaşların ödediği toplam miktar ise 24 milyar 745 milyon 968 bin TL olarak kaydedildi. Başvuru yapıp ödeme yapmayan 10 bin 312 kişi olduğunu belirten Murat Kurum, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekili Okan Gaytancıoğlu'nun şu sorularını ise cevaplamadı: 

– İmar af kapsamında başvuruda bulunmuş ve en yüksek miktarda ödeme yapacak 100 gerçek ya da tüzel kişi kimlerdir?

– En yüksek miktarda ödeme yapacak 100 gerçek ya da tüzel kişinin toplam ödeyeceği miktar nedir?

– En yüksek bedel ödeyecek bu kişilerin kaçı ödemelerini yapmadığı ya da geciktiği için imar affı kapsamından çıkmıştır?

Yeni imar barışı olacak mı?

İmar barışında 'güçlendirme' izni!