09 / 08 / 2022

İmar barışında milyonlarca kişi başvurularını tamamladı!

İmar barışında milyonlarca kişi başvurularını tamamladı!

Kamuoyunda 'İmar Barışı' ya da 'İmar Affı' olarak bilinen ve milyonlarca konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenlemeye milyonlarca kişi başvuru yaptı. Yapı Kayıt Belgesi için başvurular, 15 Haziran 2019'a kadar alınacak.Türkiye'de yaklaşık 15 milyon kaçak ve ruhsatsız yapının kayıt altına alınması için başlatılan imar barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. 2018'in sonunda uzatılan sürecin ne zaman son bulacağı merak konusu oldu. Peki, İmar Barışı ne zaman bitecek? İmar Affı'nda son tarih ne zaman?

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, imar barışı vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla yapılara yasallık kazandırıyor. Düzenleme 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki yapıları ilgilendiriyor.

Son tarih 15 Haziran 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren "İmar Barışı" düzenlemesinde başvuru süresi 15 Haziran 2019'a kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan kaçak yapılar ise imar barışı uygulamasından yararlanamıyor. 

Başvurular 10 milyona ulaştı

İmar barışına bu zamana kadar başvuran bağımsız bölüm sayısı yaklaşık 10 milyona ulaştı. Uygulama kapsamında toplam tutar ise 27 milyar TL'yi aştı. İmar barışında bütün arsalar ve evler kayıt altına alındı. İkinci adım olan tapu teslimlerinin 1 Nisan'dan itibaren başlaması planlanıyor. 

12 maddede imar barışı başvuru kılavuzu!

İmar barışında ilk adım tamamlandı!