İmar durumu harcı 2018!

İmar durumu harcı 2018! İmar durumu harcı 2018!

2018 yılında tahsil edilecek imar harçları İBB tarafından açıklandı. Peki, 2018'de imar durumu belgesi almak için ne kadar ödeme yapılacak? İmar durumu harcı 2018 ne kadar?İmar durum belgesi; İmar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu da işlenen belge oluyor.

 

Bir arsaya ait imar durumu belgesi, belediyeye müracaat edilerek alınabiliyor. Ancak bazı arsaların imar durumları kamuya açılamıyor. Bu nedenle satın alınacak arsa veya arazinin sahibi ile belediyeye gidilmesi gerekli oluyor.

 

Belediyeye belge almak için teslim edilecek evraklar arasında tapu (aslı),  çap (aslı),  vekil varsa vekaletname gerekiyor.  
 


İmar durum belgesi alınırken, belediyeye belli oranda ücret ödemesi de yapılıyor. Söz konusu ücret her sene yeniden belirleniyor. 

 

2018 yılında tahsil edilecek imar harçları İBB tarafından açıklandı. Peki, imar durumu harco 2018 ne kadar oldu?

 

İmar Durumu Belge Ücreti 2018 

 

(İlk müracatta her bir belge için)
1. 0-1000 metrekare arası adet 55 TL
2. 1000 metrekareden büyükse adet 80 TL

 

Geçtiğimiz sene bu rakamlar 50 TL ve 75 TL olarak tahsil ediliyordu. İmar durum belgesinin geçerlilik süresi, herhangi bir plan tadilatı olmaması halinde 1 yıl olup, son 1 yıl içinde imar durum belgesine binaen yapı ruhsatı verilmemesi halinde, yeniden imar durum belgesi alınıyor.

 

2018 imar harçları belli oldu!

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com