İndirimli mortgage kredisi ile faizleri düşürebilirsiniz

İndirimli mortgage kredisi ile faizleri düşürebilirsiniz İndirimli mortgage kredisi ile faizleri düşürebilirsiniz

İndirimli mortgage kredisi, müşterilere faiz düştüğünde inen, yükseldiğinde ise etkilenmeyen kredi türü sunuyor. Ancak kredinin yüzde 1.5'i önceden ödeniyor...

Konutta kredi faizlerinin yükselmesi ile birçok bankanın şimdiye kadar da uyguladığı ve faiz oranı indiğinde kredi alan vatandaşın faizini de indiren adına "indirimli mortgage" denilen enstrüman gözde olmaya başladı. Artık artan faiz oranları nedeniyle yüksek oranlı faizi yıllar boyu ödemek istemeyen vatandaşlar bu kredi türüne sarılmaya başladı. Garanti Bankası'nda adı indirimli mortgage olan bu kredi türü ile başlangıçta alınan kredinin yüzde 1.5'ini ödeyerek gelecek yıllarda faiz düştüğünde sizin de faiziniz aynı oranda düşecek. Faiz yükseldiğinde ise oran yükselmeyecek. Konut kredileri ortalama 7 yıl süreli olduğu için uzmanlar bu enstrümanın yüksek faiz dönemlerinde kullanılabilecek en iyi kredi türü olduğunu belirtiyorlar. Bu krediyi şimdi kulananan vatandaşlar, ortalama aylık yüzde 1.49 olan faiz oranı ile bu yıl taksitlerini ödeyecek. Faiz bu yıl yüksek olduğu için gelecek yıl düşüş eğilimine gireceği tahmin ediliyor. İşte bu kredi türünü kullanan vatandaş gelecek yıl veya sonkai yıllarda bu yüksek faiz oranı ile değil olabilecek düşük faiz oranı ile taksidini ödeyecek.

Faiz yükselişinden etkilenmek yok
Örneğin gelecek yıl aynı tarihte faiz oranı 1.20'ye gerilerse, müşteri indirimli mortgage kredisini yıllık 1.20'den ödeme yapacak. Ekonomideki dalgalanma sona erer bir sonraki yıl mortgage kredisi almak için uygun oran olarak bilinen yüzde 1 ve daha altına gerilerse vatandaş, faizini artık yüzde 1 ile ödemeye devam edecek. Kredi taksitlerinin sonuna kadar yüzde 1'in altında yani faizin geldiği en düşük noktadan taksit ödenip bitirilecek. Bu kredi türünün diğer en önemli avantajı faiz yükseldiğinde vatandaşın bundan etkilenmemesi. Kredi faizleri belirli bir dönem sonunda yüzde 2'ye bile çıksa, müşteri yüzde 1'den taksit ödemeye devam ediyor.
(Sabah Emlak)