İnegöl Belediyesi'nden 'İmar Durumu Sorgulama' hizmeti!

İnegöl Belediyesi'nden 'İmar Durumu Sorgulama' hizmeti! İnegöl Belediyesi'nden 'İmar Durumu Sorgulama' hizmeti!

Dijital dönüşümde birçok adım atan İnegöl Belediyesi'nin internet sitesi üzerinden İhale Sorgulama, Beyan Bilgileri Sorgulama, İmar Durumu Sorgulama, Bilgilendirilme İsteği, Meclis Gündem Sorgulama, Borç Ödeme gibi işlemler yapabiliyor.İnegöl Belediyesi, dijital dönüşümde hayata geçirdiği adımlarla meyvelerini topluyor. Sosyal mesafenin büyük öneme sahip olduğu bu günlerde, vatandaşlar pek çok hizmete internet üzerinden erişebiliyor. 

Yıldırım Gazetesi'nde yer alan habere göre; Belediye Başkanı Alper Taban, interaktif belediyecilik hizmetlerinin İnegöl Belediyesi web sayfası üzerinden yapılabildiğinden bahsederek “Sağlığınız bizim için önemli. Covid-19 tedbirleri kapsamında işlemlerinizi belediyemize gelmeden uzaktan da yapabilirsiniz” şeklinde konuştu. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, dijital değişim ve dönüşüm konusunun daha yüksek sesle dile getirilmesinin nedeni olduğunu açıkladı. İnegöl Belediyesi, bu alanda çok daha önce ortaya koyduğu öngörüyle, dijital hizmet döneminin startını vermişti. Bugün e-devlet üzerinden 32 hizmet sunan İnegöl Belediyesi Türkiye’de bu alanda öncü belediyeler arasında bulunurken, sosyal mesafenin büyük önem taşıdığı bu günlerde daha önce adımları atılan dijital belediyecilik çalışmalarının meyveleri de toplanıyor.

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, koronavirüs tedbirleri ile vatandaşlara işlemlerini internet üzerinden yapabileceklerinden bahsederek çağrı yaptı. İnegöl Belediyesi’nin internet üzerinden sunduğu hizmetleri anlatan Taban, “Sağlığını bizim için önemli. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayalım. Sosyal mesafeye özen gösterelim ve temastan uzak duralım” şeklinde konuştu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE TÜRKİYE’DE ÖNCÜ 
Vatandaşların Belediye Hizmet Binalarına gelmeden uzaktan da işlemlerinin yapılabileceğinden bahseden Başkan Taban, şu açıklamalarda bulundu: “Tüm dünya bir virüs salgınıyla sarsıldı. Bugünlerde görüyoruz ki dijital dönüşüm sıkça dile getiriliyor. 2017 yılında göreve geldiğimizde şehrimizde ve İnegöl Belediyesinde değişim ve dönüşüm için adımlar atmıştık. Bu kapsamda özellikle e-devlet üzerinden verilen hizmetler noktasında Türkiye’de öncü belediyelerden biri olduk ve sağladığımız hizmetlerle ilk sıraya yerleştik. Bugün bu hizmetleri daha sık duyurmak ve kullanmanın aslında tam vakti. İnegöl Belediyesi olarak vatandaşlarımıza Covid-19 tedbirleri kapsamında belediye hizmetlerinde akıllı çözümlerin kullanılmasını öneriyoruz. Yani, belediyeye gelmeden uzaktan da işlemlerinizi yapabilirsiniz. Belediyemizin web sayfası olan www.inegol.bel.tr internet sayfamız üzerinden ilçemize ait bilgilere ulaşabilir, belediye hizmetlerine yönelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Akıllı telefonunuz ile e-devlet ve mobil uygulamalarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Bu sayede zaman kazanırken teması ve riskleri de azaltabilirsiniz.” 

İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK İŞLEMLER
“Belediye hizmet binamıza gelmeden yapılabilecek hizmetlerden de bahsetmek gerekirse; www.inegol.bel.tr internet sayfamız üzerinden ilçemize ait bilgilere ulaşabilir, belediye hizmetlerine yönelik etkileşimli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Akıllı telefonuz ile E-Belediye, E-Devlet ve Mobil Uygulamamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Bu sayede zaman kazanırken teması ve riskleri de azaltabilirsiniz. Tüm vergi borçlarınızı internet üzerinden sorgulayabilir, ödemelerinizi yapabilirsiniz. Tahakkuk bilgilerinizi ve tahsilat bilgilerinizi sorgulayabilir, e-beyanname işlemlerinizi de yine internet üzerinden yapabilirsiniz. Covid-19 Kapsamında gıda yardım taleplerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Kent rehberi uygulamasıyla; Sağlık Kurumları, Nöbetçi Eczaneler, Konteyner Hizmet Noktaları, Afet Planı, Kültür Turizm Haritası vb. Coğrafi Bilgi Hizmetlerine erişim sağlayabilirsiniz. İmar uygulamalarınızı da yine e-imar uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte; şikayet, öneri ve talep iletme, denetim talepleri, bilgi edinme, istihdam merkezi hizmetleri, rayiç değer sorgulama, bina birim değeri öğrenme, nikah işlemleri ve atık toplama saatleri gibi pek çok konuyu internet üzerinden halledebilirsiniz.” 

E-DEVLET ÜZERİNDEN SUNULAN HİZMETLER 
“Yine Türkiye’de e-devlet üzerinden en fazla hizmet veren belediye unvanına eriştiğimiz e-devlet uygulamasından verdiğimiz hizmetlerden de bahsetmek istiyorum. Arsa rayiç bedel sorgulama, askıdaki imar planı sorgulama, barkodlu belge doğrulama, Etkinlik Bilgisi Sorgulama, Evrak Takibi, Günlük Faaliyet Planı Sorgulama, Belediye Hizmetleri Sorgulama, İhale Sorgulama, Beyan Bilgileri Sorgulama, İmar Durumu Sorgulama, Bilgilendirilme İsteği, Meclis Gündem Sorgulama, Borç Ödeme, Meclis Kararı Sorgulama, Çöp Toplama Bilgisi Sorgulama, Mezar Yeri Sorgulama, e-Bordro Sorgulama, Nikah Salonu Durum Sorgulama, e-Dilekçe, Nöbetçi Eczane Sorgulama, Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama, Sicil Bilgileri Sorgulama, e-Makbuz Sorgulama, Tahakkuk Bilgileri Sorgulama, Emlak Vergisi Bildirim Sureti Sorgulama, Tahsilat Bilgileri Sorgulama, Emlak Vergisi Bildirimi, Talep/Öneri Başvuru ve Sorgulama, Encümen Gündem Sorgulama, Ücret Tarifesi Sorgulama, Encümen Kararı Sorgulama ve Vefat Bilgisi Sorgulama işlemlerinizi de e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.”