13 / 08 / 2022

İngiltere ve Fransa'da satılık kelepir kaleler!

İngiltere ve Fransa'da satılık kelepir kaleler!

Sahibinden satılık kelepir kaleler, internet üzerinden satışa sunuldu. Bu kaleler arasında en çok dikkat çekeni ise İskoçya Kralı 6. James'in de kimi zaman misafir olarak kaldığı Knockhall Kalesi oldu. 
İngiltere ve Fransa'da birçok tarihi kale alıcılarını bekliyor. Ortalama bir ev ile modern bir rezidans fiyatı arasında fiyat biçilen kalelerin bir kısmı arazi, bazıları ise tarihi özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. 

 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; yaklaşık bin 100 metrekarelik arazi içindeki 400 yıllık kale, İskoçya'nın Aberdeen şehrine 30 dakikalık mesafede yer alıyor. Anıt eser olarak kabul edilen kalenin restorasyon masrafları alıcıya ait olacak.  Yine Aberdeen'e yarım saat uzaklıktaki Fetteresso Kalesi ise restorasyon masrafı olmadan alıcısını bekleyen kalelerden.

 

LORD KENNEDY'DEN SATILIK
İngiltere'de satışa çıkarılan birçok kalenin eski sahipleri arasında kraliyet ailesi üyeleri, lordlar, generaller ve siyasetçiler de yer alıyor. Mirasçılar tarafından satışa sunulan kalelerden biri de Kennedy ailesinin 400 yıldır elinde bulundurduğu Cassillis Kalesi. İskoçya'nın ilk yüksek eğitim kurumu St. Andrew's Üniversitesini kuran ve 650 yıldır bölgeyi yöneten Lord Kennedy ailesine ait kalede sinema ve spor salonları da mevcut. Arazisi 125 hektar genişliğinde olan komplekste 19 odalı kale haricinde 4 küçük evin de var. Kale, 4 milyon İngiliz sterlinine (21 milyon 102 bin lira) satışa çıkarıldı.

 

Satışa çıkarılan kale ve şatolar, farklı özellikleriyle de dikkati çekiyor. Fransa'nın Couiza bölgesindeki Cathar Şatosu da bu yapılardan biri. Şatonun bahçesinde 12. yüzyıldan kalma bir kule bulunuyor. Toplam bin 200 metrekarelik arazide kurulan şato ve 4 katlı kule, 445 bin avroya (2 milyon lira) satışa konuldu.