İnşaat patronları Nisan ayı konut satışlarını değerlendirdi!

İnşaat patronları Nisan ayı konut satışlarını değerlendirdi! İnşaat patronları Nisan ayı konut satışlarını değerlendirdi!

TÜİK, Nisan ayı konut satış rakamlarını az önce açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları 2018 Nisan ayında 103 bin 87 olarak kaydedildi. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün Nisan ayında ilişkin konut satış verilerini yayınladı. Nisan ayında Türkiye'de toplamda 103 bin 87  konut satıldı. İnşaat patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdi..

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
“Konut alıcısı için büyük fırsat”

Hükümetin önderlik ettiği kampanya ve destek süreci herkesi umutlandırdı Sektöre büyük ivme kazandıracak olan ve inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun önüne geçmek için atılan adımlar konut satış rakamlarını çok yukarılara taşıyacak. Yüzde 18 KDV uygulanan konutta KDV yüzde 8’e çekildi, tapu harcı oranı da binde 20’den binde 15’e düşürüldü. Daha sonra yüzde 1.25-1.35 bandında olan kredi faizi 10 yıl vadede ve 500 bin liraya kadar olan kullanımda yüzde 0.98’e kadar çekildi. Tüm bu destek hamlelerinden sonra gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri bir araya geldi ve kampanya kararı aldı. Peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapılacağı açıklandı. Peşinat da yüzde 5’e düştü. İNDER üyesi olarak biz de bu kampanyaya teslime hazır projelerimiz ‘Nlogo’ ve ‘1Coastal City’ projelerimiz ile dahil oluyoruz. Bu kampanya özellikle orta gelir grubunun da ev sahibi olmasının önünü açacak. 15 Haziran’a kadar elini çabuk tutan kazanır.  
 

Abdüssamet Bahadır/ Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:
“Rekor satış rakamlarına ulaşacağız”

TÜİK rakamları, Türkiye genelinde konut satışlarının 2018 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranında azaldığını söylese de bir önceki ayla kıyasladığımızda düşüş oranındaki azalmayı görebiliriz. 2018 Mart ayında Türkiye genelindeki, konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında bir azalma olmuştu. Makas daralıyor, dört aydır düşüş gösteren konut satışları hükümetin liderliğinde başlatılan teşvik ve kampanya dönemiyle beraber yükselişe geçecek ve bizler de sektör olarak rekor satış rakamlarına ulaşacağız. Diğer taraftan yabancılar yine yüzümüzü güldürdü ve güldürmeye de devam edecek. 
 

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:
"Desteklerin olumlu etkisini görmeye başlayacağız"

Sektörümüz adına 'piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor' demiştik. Tüm kesimler elini taşın altına koydu ve KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş sıçramanın ilk adımı oldu. Konut kredi faizlerinin psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına düşmesi ve ardından gayrimenkul firmalarının başlattığı yüzde 20 indirim kampanyası bugüne kadar bekleyen talebin alıma dönüşmesinde büyük itici güç olacaktır. Alınan tedbirler, önümüzdeki dönemde konut satışlarına arttırıcı etki yapacak ve mayıs sonu itibariyle bu etkiyi rakamlarda da görmeye başlayacağız. 

İsmail Ekşi / İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı:
"Yaz mevsimi hareketli ve bereketli geçecek"

Nisan ayı konut satış rakamlarına baktığımızda düşüş görsek de önceki aylarla kıyasladığımızda düşüş oranın azaldığını görüyoruz. Bu konut satışlarındaki kıpırdamayı gösteriyor. Bundan sonra düzenlenen kampanyalar ve verilen desteklerle beraber sektör daha da hareketlenecek, stoklar eriyecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Bundan sonra hem konut alıcısı hem de konut üreticisi harekete geçecek, piyasa hareketlenecek. Yaz mevsimi konut sektörü açısından son derece hareketli ve bereketli geçecek diye düşünüyoruz. Doların yükselmesi, vatandaşlık almak için yatırım tutarının düşürülmesi ve bankaların faiz oranını 0,98'e çekmesi de etkenler arasında. Dolayısıyla yurt dışı satışları; tatilin başlaması ve yurtdışındaki vatandaşların Türkiye ziyareti ile birlikte önümüzdeki aylarda yabancı yatırımcı oranının daha da artmasını bekliyoruz.

 İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
“Bundan sonraki rakamlarda sıçrama göreceğiz”

2018 Mart ayında Türkiye genelindeki, konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında bir azalma olmuştu, bu rakamın nisan ayında yüzde 9,9'a gerilediğini görüyoruz. Yıl başından bu yana düşüş trendinde olan konut satışları verilen teşvik ve desteklerden sonra artış trendine girecek. Hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesiyle başlayan ve bankaların da konut kredi faizlerini düşürme kararıyla süren hareketin meyvelerini mayıs ayı itibariyle görmeye başlayacağız. Buna ek olarak 15 Haziran'a kadar geçerli olacak gayrimenkul firmalarının uygulamaya aldığı konut fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyasıyla beraber rüzgar tersine dönecek. Kısacası bundan sonraki rakamlara baktığımızda yukarı yönlü ciddi sıçramalar göreceğiz.
 


Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik

Türkiye genelinde konut satışlarında 2018 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranındaazalma yaşandı ve Nisan ayında 103 bin 87 konut satışı gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 17 bin 414 konut satışı ve yüzde 16,9’luk oranla en yüksek paya sahip oldu. Konut satışlarında yaşanan azalmanın; KDV indirimi, konut satışlarında gerçekleşecek yüzde 20 indirim ve kredi faiz oranının yüzde 1’in altına çekilmesiyle birlikte yeniden yükselişe geçeceğine inanıyoruz. Bu anlamda yapılan yeni düzenlemeler, gayrimenkul sektörüne yatırımları artıracaktır. Yabancılara satılan konut satışlarında ise; geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 oranında artış yaşandı. Nisan ayında yabancılara 2 bin 43 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancı yatırımcının ülkemize güveninin göstergesi olan bu artışın önümüzdeki dönemde ülke genelindeki konut satışlarındaki artışa da ivme kazandırmasını bekliyoruz.

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranında  azaldı. Son birkaç ayda döviz kurlarında yaşanan hareketlenme dövizi olan ve gayrimenkul almayı bekleyen yatırımcıları durdurdu. Sektörümüzün büyük bir merakla beklediği KDV kararı geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı ise yüzde 4'ten 3'e indirildi. Hem KDV hem de konut kredilerinde yapılan yeni düzenlemeler sonrasında sektörümüzün hareketleneceğine inanıyoruz. 31 Ekim’e kadar geçerli olacak KDV indirimiyle her yıl yaz döneminde yaşanan sektörel durgunluğun da yaşanmayacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra GYODER, İNDER ve KONUTDER’in öncülüğünde başlatılan konutta yüzde 20 indirim kampanyasının da konut satışlarını olumlu etkileyeceği ve sektöre canlılık katacağına inanıyoruz. Biz de Hasanoğlu İnşaat olarak BANU EVLERİ Ispartakule 2 ve BANU EVLERİ Ispartakule 3 projelerimiz ile konutta büyük indirim kampanyasına katılıyoruz.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artması yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisinin bir göstergesidir. 2017 yılında yabancılara satış konusunda vatandaşlık hakkı verilmesi ve KDV muafiyeti gibi yeni düzenlemeler yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize olan ilgisini daha da artırdı. Yabancıya konut satışlarının önümüzdeki aylarda daha da artacağını bekliyoruz. 


Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Nisan ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, “Nisan ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranında düştü. Bu düşüşte konut kredilerindeki yüksek seyrin büyük etkisi vardı. Ancak KDV ve tapu harcı indirimleri ile konut kredilerindeki faiz indirimi önümüzdeki dönemde düşüşte olan konut sektörünü yeniden canlandıracaktır.

Devletimizin attığı bu adımlar sonrasında, elindeki birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar için uygun yatırım ortamı da sağlanmış oldu. Yatırımcılar bu fırsatları hızlıca değerlendirip, gerekli adımları atacaktır.
Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 25,8 oranında bir artış gerçekleştiğini görüyoruz. Bu da yabancı yatırımcının ülkemize olan güveninin artarak devam etmesinin bir göstergesidir. Yabancılara konut satışında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Trabzon ve Yalova izledi. Yabancıların ülkemizde konut yatırımına devam etmesi ülkemize yönelik olumsuz algı çalışmaların başarısız olduğunun kanıtıdır. Önümüzdeki dönemde de yabancı yatırımcının uzun yıllardır olduğu gibi yine Türkiye'de konut yatırımına devam edecektir” dedi.
 

pus