İnşaat patronlarından ucuz konuta destek sözü!

İnşaat patronlarından ucuz konuta destek sözü! İnşaat patronlarından ucuz konuta destek sözü!

İstanbul’daki konutlarda metrekare satış ortalamasının 5 bin lira sınırına dayanınca düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayali de imkansız oldu. İnşaat şirketlerinin patronları, ucuz konut için seferberlik başlatılırsa destek sözü verdi.
İstanbul’daki konutlarda metrekare fiyatları 5 bin lira sınırına dayanınca düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayali de imkansızlaştı. 


Konut fiyatlarının yukarıya çıkmasının sebeplerden birinin de, projelerdeki nitelikleri sorgulayıp beklentileri yükselten müşteriler olduğunu dile getiren  Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, ’’Beklentileri ne derece yukarı taşırsanız maliyetler de o derecede artıyor.  Ancak metrekaresi 4 bin 500 – 5 bin liraya konut satmak kolay değil. Artık herkes gerçekçi düşünmeli. Konuta ihtiyacı olanların büyük bir kısmının aylık geliri 2 bin 500 – 3 bin lira düzeyinde. Satın alma gücü ortada iken, bu kesim için konutları metrekaresi 3 bin lira civarında satacak şekilde ilerlemek gerekiyor’’ dedi.

UYGUN FİYATLI SATIŞ

İnşaat işine başladığı ilk dönemde ekonomik konuttan yana olduğunu belirten Özyurt, ’’İlk 10 bin konutumuzu hem güvenilir hem nitelikli konutu ekonomik fiyata nasıl satabilirim üzerine odaklanarak sattık. Algıyı zamanla yukarıya taşıdık. Son 3 -4 yıldır A grubuna da hitap eden projeler üretsek de, vatandaşların uygun fiyatla konut edinmesi için her üretici elinden geleni yapmalıdır’’ dedi.

KAMPANYALAR GÜVENİNİ YİTİRDİ

Kampanyaların inandırıcılığını yitirdiğine dikkat çeken Özyurt, ‘’Tüketiciler farklı seçenekli kampanyalar yerine artık dairenin gerçek fiyatının üzerine giydirilen rakamları öğrenmek istiyor. Bizse gerçek fiyat ne ise onu söylüyoruz. Satışta olan Ödül projesinin fiyatının uygun olmasının nedenlerinden birisi de budur. 1+1 tipi dairelerin peşin fiyatı 179 bin. Arzu eden müşterilerimize peşin fiyat üzerinden 36 ayda 0,79, 50 ayda 0,89, 60 ayda 1,05 vade farkıyla şirket bünyesinde seçenek sunuyoruz. Minimum yüzde 20 peşinat talep ediyoruz. Peşinat oranı yükseldikçe taksit rakamı düşüyor. Ayda bin 500 lira taksit ödeme imkânı var. Satışa uygun fiyatla çıktığımız için kısa sürede 200 daire sattık’’ dedi.

650 milyon dolara 5 bin konut

Tapu işlemlerinin en çok olduğu İstanbul Esenyurt’ta bugüne kadar 15 bin konut teslim eden Özyurtlar, 5 bin konut projesi daha inşa edecek. Esenyurt’taki markalı konut stokunun yüzde 15’ninÖzyurtlar imzası taşıdığını söyleyen Tamer Özyurt, ‘’ 6 yeni projeyle 5 bin konut daha inşa edeceğiz. Bunlardan ilki 250 milyon değerindeki 2600 konutluk Ödül projesi, diğeri ise Esenyurt Ardıçlı’da 70 bin metrekarelik arazi üzerinde 250 milyon dolarlık değeri olan Meydan Ardıçlı projesi olacak. 4 adet orta büyüklükte proje de gündemimizde. Hepsinin toplam değeri 650 milyon dolar olacak’’ dedi.

Ukra çilesi bitiyor

7 yıl önce Ukra İnşaat tarafından satışa çıkarılan ancak hak sahiplerine teslim edilemeyen Ukra City için Esenyurt Belediyesi ile masaya oturan Özyurtlar, bin 300 mağdurun umudu oldu. ‘Ödül İstanbul’ adıyla Ukra City'i satışa çıkaran şirket, 2019 sonuna kadar toplam 2 bin 683 dairenin yapımını tamamlayacak. 100 adet ticari ünitenin de yer aldığı projenin yarısı eski hak sahiplerine teslim edilecek.

PATRONLAR İNDİRİM YAPACAK

İstanbul  İzmir  ve  Ankara  gibi büyük şehirlerde yükselen konut fiyatlarının makul seviyelere çekilmesinin arsa maliyetlerin düşmesine bağlı olduğunu vurgulayan inşaat şirketlerinin patronları da ucuz konut seferberliğine katkı sağlayabilecekleri mesajını veriyor...

FİYATLARA SINIR ŞART

KONUT -DER Başkanı Altan Elmas: “Gayrimenkulde lükse talep azaldı, asıl talep ucuz konutlara. Artan arsa maliyetleri istemediğimiz bir şekilde sektörü talebin sınırlı olduğu piramidin üstüne doğru itiyor. Ancak talep aşağıda. Bunu dikkate almalıyız. Çok büyük evler yerine daha küçük evler yapılabilir. Ayrıca devlet tarafından yapılan ihalelerde de arsa payı yüzde 25’le sınırlandırılabilir. Aynı şekilde fiyatlara da bir sınır koyabilir” diye konuştu.

DESTEĞE HAZIRIZ

Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu:  “Alt gelir grubuna yönelik ucuz konutlara olan ihtiyaç artıyor. O alana yönelmek istiyoruz ama arsa fiyatlarının yüksekliği buna engel oluyor. Bu konuda atılacak adımlara destek vermeye hazırız.” dedi

UCUZ KONUT ÜRETECEĞİZ

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal: “Düzenlenen kampanyalara rağmen tüketici toplam maliyeti dikkate alıyor Sektörde canlılığı artırmanın bir yolu da katma değeri yüksek projeler kadar ulaşılabilir rakamlarla satış yapılabilecek projeler üretmekten geçiyor. Maliyetleri aşağı çekecek adımlar atılırsa destekleriz.” dedi
Mehmet Canıtatlı/Güneş