02 / 07 / 2022

İnşaat sektörü tersine göçle hareketlendi!

İnşaat sektörü tersine göçle hareketlendi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla yaşanan göçler inşaat sektörünü de hareketlendirdi.Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs, inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Pandemi nedeniyle yaşanan göçler sektörü hareketlendirdi. Küçük yerleşim yerlerinin ön plana çıkığı göçlerle  müstakil, tek katlı evler ve villalar yoğun talep gördü.

İnşaat sektörü tersine göçle hareketlendi!

Workindo CEO’su Erhan Kocabaş, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “ İnsanlık çok uzun zamandır başına gelmeyen bir sorun ile karşı karşıya kaldı. İlk etapta bu durum bir şaşkınlık yaratsa da bugün her alanda yepyeni bir dönüşümün yaşandığını söyleyebilirim. Özellikle teknoloji ve dijitalleşme konularında büyük gelişmeler yaşandı. Bazı sektörler evden çalışma sistemine geçerek toplantılarını dijital platformlar üzerinden yapmaya başladılar, iş görüşmeleri yine online yapılmaya başlandı. Biz de Workindo olarak çok geleneksel olan inşaat sektöründe bu dönüşüme katkı sağlayıp yön verdik diyebiliriz.

İnşaat sektörü tersine göçle hareketlendi!

Pandemi insanların yaşam tarzlarında da büyük değişimler yarattı. Büyükşehirlerin yoğunluğundan ve stresinden bunalan özellikle evden de çalışabilen beyaz yaka dediğimiz kesim, küçük yerleşim yerlerine göç ettiler. Bu da haliyle bu bölgelere özellikle inşaat alanında bir hareket getirdi. Daha minimal, yeşil alanı fazla olan, mümkünse havuzu olan müstakil, tek katlı villa tipi yapılar büyük ilgi görüyor. Bu durumu fark eden müteahhitler bu bölgelerde yeni projeler yapmaya yöneldiler. Bu da sektöre bir canlılık getirdi. Tabi burada yapılan yapıların doğal şartlara uygun ve doğaya zarar vermeden yapılması büyük önem taşıyor.”

Hangi bölgeler öne çıkıyor?


Göç edenlerin genel olarak güney bölgelerini tercih ettiğini belirten Erhan Kocabaş, “Beyaz yakalıların her yıl tatil için gittiği yerlerde yaşama fırsatını nihayet bulduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar genellikle ferah bir nefes alabileceği, organik beslenebileceği yerleri tercih ediyor. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Çeşme, Ayvalık gibi bölgeler oldukça popüler. Şehre daha yakın olmak isteyenler ise İstanbul’a yakın Silivri ve Trakya bölgesini tercih ediyor. Kalıcı olarak yerleşmeyi tercih etmeyenler ise bu bölgelerdeki hali hazırda evleri uzun süreli kiralıyorlar.” şeklinde konuştu.

Bodrum’da kiralar yüzde 24 arttı!