10 / 06 / 2023

İnşaat sektöründe istihdam yılın ilk çeyreğinde yüzde 9,5 geriledi!

İnşaat sektöründe istihdam yılın ilk çeyreğinde yüzde 9,5 geriledi!

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artış kaydetti. İnşaat sektöründe ise istihdam yüzde 9,5 geriledi...Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak-Mart dönemine ilişkin iş gücü girdi endekslerini açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; endekste, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 arttı. Alt sektörlere bakıldığında ise endeks, sanayi sektöründe yüzde 4,6, ticaret-hizmet sektöründe yüzde 4 artarken, inşaat sektöründe 9,5 azaldı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksi, Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,3 geriledi. Alt sektörler değerlendirildiğinde endeks, sanayide değişmezken, inşaat sektöründe yüzde 11,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 1,9 azaldı. 

Brüt ücret-maaş endeksi de yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,3 artış yaşandı. Alt sektörler incelendiğinde endeks, sanayide yüzde 19,9, inşaatta yüzde 2,9 ve ticaret-hizmette yüzde 15,7 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksinde, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın çeyreğine göre yüzde 0,8 artış yaşandı. Alt sektörlere bakıldığında endeks, sanayide yüzde 1,3, ticaret-hizmette yüzde 0,7 yükselirken, inşaat sektöründe yüzde 0,2 geriledi.

- Çalışılan saat ve brüt ücret-maaş endeksleri

Çalışılan saat endeksinde de bu dönemde yüzde 1,9 düşüş yaşanırken, alt sektörlerden sanayide yüzde 0,7, inşaatta yüzde 2,2 ve ticaret-hizmette yüzde 2,6 azalma görüldü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi incelendiğinde, bu dönemde yüzde 4 artış kaydedildiği görüldü. Alt sektörlerde ise, endeks sanayi sektöründe yüzde 5,2, inşaat sektöründe yüzde 3,2 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 3,3 arttı. 

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik iş gücü maliyeti endeksi, yıllık bazda yüzde 18,1 artarken, alt sektörlerden sanayide yüzde 18,6, inşaatta yüzde 15,7 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 17,3 yükseliş yaşandığı belirlendi. 

İnşaat sektörü güven endeksi Mayıs'ta yüzde 31,1 arttı!

İnşaat sektörü yeni inşaat projelerine temkinli yaklaşıyor!

Geri Dön