10 / 08 / 2022

İnşaat tamamlama kredisi şartları!

İnşaat tamamlama kredisi şartları!

Bir arsa üzerinde inşa edilmeye başlanan ancak yarıda kalan yapı inşaatların tamamlanması için bankalar, inşaat tamamlama kredisi veriyor. Peki, inşaat tamamlama kredisi şartları nelerdir? İşte inşaat tamamlama kredisi..İnşaat tamamlama kredisi şartları!

Bir arsa üzerinde inşa edilmeye başlanan ancak yarıda kalan yapı inşaatların tamamlanması için bankalar, inşaat tamamlama kredisi veriyor. İnşaat tamamlama kredisi şartları bankadan bankaya değişkenlik değiştiriyor.


İnşaat tamamlama kredisi, Bankadan bankaya değişmek ile birlikte 120 aya kadar vade imkanı sunuyor. İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar arasında Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Şekerbank, Türkiye Finans Bankası ve Anadolubank yer alıyor. Örnek bankaların inşaat tamamlama kredisi şartları şu şekilde:


Ziraat Bankası..

120 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır.

İnşa hâlindeki konutun asgari yüzde 70 inşaat seviyesinde olması gerekir.

Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmekte ve ayrıca şahsi ve/veya maddi teminat alınmaktadır


Vakıfbank..

İnşaat gerçekleşme seviyeniz yüzde 20 - yüzde 80 aralığında ise kredinizi düşük faizli Bankomat-7/24 Kredisi şeklinde dilimler halinde kullanabilirsiniz.


İnşaatlarınız süresince, kredinizin sadece aylık faizlerini ödeyeceksiniz. İnşaatlarınız tamamlandıktan sonra ise kredi borcunuzu, üyelere pay ederek ferdileştirebilirsiniz.


Üyeleriniz, paylarına düşen kredi borç tutarlarını nakden ya da bankamızdan kullanacakları Konut Finansman Kredisi ile ödeyebilir.


Kredi kullanacak konut yapı kooperatiflerinin özellikleri

Kooperatiflerin ortalama inşaat seviyesi, yüzde 20 ile yüzde 80 arasında olmalıdır.

Kooperatif Üyeleri Konut Finansmanı kapsamında değerlendirilebilmeleri için gerekli şartları sağlamalıdır.


Kooperatif inşaatları, belediye sınırları içerisinde olmalıdır.

Arsa üzerinde kooperatif adına kat irtifakı tesisi sağlanmış olmalıdır.İnşaat tamamlama kredisi nedir?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com