İnşaatın sorunları hızla çözülecek!

İnşaatın sorunları hızla çözülecek! İnşaatın sorunları hızla çözülecek!

Yeni kabine sisteminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Murat Kurum'un atanması gayrimenkul sektörüne umut ışığı oldu. Gayrimenkul sektöründe şimdi daha köklü değişimler bekleniyor. Sektör temsilcileri sorunların daha hızlı çözüleceğini düşünüyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Gayrimenkulde gözler kabinede açıklanacak yeni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaydı. Tablo önceki gün netleşti ve dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini Murat Kurum devraldı. 

Uzun süredir ayakta tutulmaya çalışınılan gayrimenkul sektöründe şimdi daha köklü değişimler bekleniyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün heberine göre, sektördeki dernek temsilcileri ve patronların ortak görüşü şu şekilde; “İnşaatı bilen, işin mutfağından gelen bir işim bakanımız oldu. Bundan sonra sorunların çözümü daha hızlı olacak.”

 

İNŞAAT SEKTÖRÜNE YÖN VERDİ

Emlak Konut'un büyümesinde başında Murat Kurum’un olduğu iki büyük halka arz önemli roloynadı. 2010'da gerçekleşen ilk arz, Cumhuriyet tarihinin en büyük 5 halka arzı arasına girdi. 2013'teki ikinci halka arz ise son 5 yılda Avrupa’da gayrimenkul alanında yapılan en büyük halka arz oldu. Emlak Konut, 3.8 milyar liralık ödenmiş sermayesi ve 31 Mart 2018 itibariyle ulaştığı 21.9 milyar liralık aktif toplamıyla Türkiye’nin en güçlü şirketleri arasındaki yer alıyor. Kurum görev süresinde kamu ile özel sektör arasında önemli bir bağ olması ve sektöre yön veren söylemleriyle de öne çıktı. İnşaatta aşırı lükse karşı çıkan Kurum, yeşil alanı bol, Türk aile yapısına uygun, mahalle kurgusunda projelerin hayata geçirilmesini destekledi.

 

SEKTÖRÜN BEKLENTİLERİ

1- Bürokrasinin azalması,
2- Kentsel dönüşümün önündeki engellerin kaldırılması,
3- Kredi faiz oranlarının gerilemesi,
4- Alım satım vergilerinin toplamda yüzde 1’e inmesi,
5- KDV sisteminin yalın hale gelmesi ve kalıcı teşvikler gelmesi,
6- Ucuz arsa üretilmesiyle orta gelirli için konut yapımının önünün açılması,
7- Yabancıya vatandaşlık için konulan 1 milyon dolar alım şartının 300 bin dolara inmesi,
8- Sektörün EximBank imkanlarından faydalanması,
9- Nİnşaat sektörünün KDV alacağı için yasal düzenleme yapılması


 

pus