İnşaatta milyonluk projeler raftan iniyor!

İnşaatta milyonluk projeler raftan iniyor!İnşaat sektöründe stoklar tükenmeye başlayınca yeni yatırımlar artmaya başladı. Böylelikle milyonluk projeler raftan iniyor. 


Son iki seneyi durgun bir şekilde geçiren inşaat sektörü yeni yatırımlara hazırlanıyor. 2020 yılına yatırım hevesiyle başlayan inşaat sektörü pandemi engeline takılınca yılı durgun geçirdi. Normalleşme döneminden başlayan faiz indirimi ödemesiz dönemli kampanyalarla hem ikinci el hem de sıfır konutlarda stoklar tükendi. Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre; bu durum yeni yılda yatırımların artmasına zemin hazırladı. 

RUHSAT ALAN ALANA 

Sektörün yatırım iştahı, ruhsatlara ilişkin istatistiklerde de kendini gösteriyor. Koronavirüsün etkisi altındaki geçirilen 2020'nin ilk 9 ay rakamlarındaki artış dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı yapı izin istatistiklerine göre, belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 73.7, yüzölçümü yüzde 58.1 değeri yüzde 76.1, daire sayısı yüzde 97.9 artış kaydetti. 

İnşaatta milyonluk projeler raftan iniyor!

Rakamlar incelendiğinde, ilk 9 ayda, 58 bin 865 yeni bina için ruhsat alındı. Ruhsat alınan yapıların toplam büyüklüğü (yüzölçümü) ise 72 milyon 454 bin 226 metrekare olurken bunun 40.7 milyon metrekaresini (yüzde 56.2'sini) konutlar oluşturdu. Bu dönemde 354 bin 807 yeni daire için başvuru yapılırken, izin alınan yapıların değeri ise 129.6 milyar lira oldu. Rakamlar, özel sektörün yeni döneme ait yatırım iştahını gösteriyor. 

FAİZLER ETKİLİ OLDU 

Koronavirüsle mücadele sürecinde konut kredisi faiz oranlarının tarihi seviyelere inmesi ve düzenlenen kampanyalar sayesinde konut stokları büyük ölçüde eridi. İleriki dönemde talebe cevap vermek isteyen üreticiler, yeni inşaatlara yöneldi. Yeni binalar, maliyet artışlarından etkilenerek inşa edileceğinden, bu durum konut fiyatlarına da yansıyacak. Yeni projeler mevcut konutlara göre daha yüksek fiyatlarla satışa sunulacak.

MİLYONLUK PROJELER YOLDA 

-Gayrimenkul sektörü, 2020 yılında beklettikleri projeleri raftan indirmeye hazırlanıyor. İşte şu ana kadar açıklanan bazı projeler:

-Sinpaş GYO'nun Marmaris'te hayata geçireceği Kızılbük Termal Devremülk projesinde satışlar başladı. Projede teslimler 2023 yılında yapılacak.

-Nef tarafından Kandilli'de hayata geçirilen Koru Blokları'nda ön talep süreci başladı.

-Ankara merkezli NATA, Anadolu Efes'in Bahçelievler'deki fabrika arazisinde inşa edeceği 700 konutluk projeyi bu yıl içinde satışa sunacak.

-Tahincioğlu, İstanbul Çengelköy'de Nidapark Çengelköy projesini satışa çıkaracak.

-Ege Yapı, The Superior Suites Kordon İstanbul projesini satışa çıkardı.

-OYAK'ın Başakşehir'de hayata geçireceği yeni projesi bu ay satışa sunulacak.

-Gül İnşaat ve Çebi Yapı'nın Rose Marine Butik projesinde ön satışlar başladı.
 

2021'de gayrimenkul sektörünü neler etkileyecek?