28 / 05 / 2022

International Architecture Awards'tan Mercedes Benz Vadi İstanbul projesine birincilik ödülü!

International Architecture Awards'tan Mercedes Benz Vadi İstanbul projesine birincilik ödülü!

Boytorun Architects tarafından tasarlanan “Mercedes Benz Vadi İstanbul” projesi, The Architecture Community tarafından düzenlenen International Architecture Awards’ta “ticari” kategoride birincilik ödülünü kazandı.Boytorun Architects, İstanbul Kağıthane Vadipark’ta yer alan Showroom ve servis binası projesi ile International Architecture Awards 2019’da ticari kategoride birincilik ödülünü kazandı. Farklı ülkelerden birçok ticari projeyle yarışan Mercedes Benz Vadi İstanbul, donatılan son teknolojik yeniliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Vadi İstanbul Showroom’da müşterilerin aracın başına gitmeden araç içi ve araç çevresi deneyimini yaşamaları adına, dijital ekranlar, tabletler ve VR (sanal gerçeklik) çözümleri tasarıma entegre edilmiş. Müşterinin aracını kişiselleştirilmiş özellikler ile tasarlamasına imkân vermek için eklenen konfigüratörler sayesinde ziyaretçilerin kendi aracını kendisi oluşturabilmesi, araca ait teknik detay ve fiyat bilgisine saniyeler içinde ulaşabilmesi sağlanmış.

Diğer showroomlarından farklı olarak, 10.5 metrelik tavan yüksekliğiyle özgün bir tasarıma sahip. Bayide üzerinde araçların sergilendiği 65 metrelik bir spiral rampa kullanıldı. Projenin tasarım sürecinde kullanılan 3B BIM yazılımlarına, showroomun projelendirilmesinde ve aynı zamanda rampanın tasarımı ve mekana katkısını irdelemek amacıyla başvuruldu.

International Architecture Awards tan Mercedes Benz Vadi İstanbul projesine birincilik ödülü!

Cephenin önüne asılan derin saçak sayesinde araçların müşteriye verilmeden önce dış hava şartlarından etkilenmeden bekleyebileceği bir alan yaratılırken, yine bu saçak sayesinde ürün sergileme açısından problem yaratabilecek eğimli güneş ışığının showrooma direkt olarak girmesi engellendi. Showroom tavanında açılan yırtıklar ile ışığın showroomun arka kısımlarına da girmesi sağlanırken,  gün ışığından maksimum ölçüde faydalanıldı.

İç mekan aydınlatma armatürlerinde kullanılan led teknolojisi ile enerji sarfiyatının minimuma indirildiği tasarıma. bekleme salonunun yanında konumlandırılan kitap okuma köşesi, geniş bir aksesuar ve butik alanı ile çocuklar için kapsamlı simülasyon cihazlarının yer aldığı bir eğlence alanı da eklendi.