İranlı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye'ye ilgisi artıyor!

İranlı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye'ye ilgisi artıyor!Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, "Türkiye'de en fazla konut satın alan yabancılar içerisinde İran vatandaşları ikinci sırada yer alıyor. Geçen yıl yabancılara satılan 45 bin 483 konutun 5 bin 423 adedini İran vatandaşları aldı" dedi...


Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, Türkiye'de en fazla konut satın alan yabancılar içerisinde İran vatandaşlarının 2'nci sırada yer aldığını ifade etti ve 2019'da yabancılara satılan 45 bin 483 konutun 5 bin 423 adedini İran vatandaşlarının aldığını söyledi. 

Reagroups'tan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Beyttürk iştiraki Reagroups Gayrimenkul Pazarlama'nın Yönetim Kurulu Üyesi Keleş, satılan her 8 konuttan 1'ini İranlıların aldığını söyledi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Keleş, İranlıların; kültürel yakınlık, halklar arasındaki tarihi bağlar, Türkiye'nin sağladığı özgürlük ortamı ve turizme uygun coğrafyasının yanı sıra inşaat kalitesi nedeniyle Türkiye'de ev satın aldığını belirtti. 

Keleş, "Uzun süredir ambargo altında yaşayan ve süregelen gerilimli bir dönemden geçen İranlılar, Türkiye'de gayrimenkul alımı ve vatandaşlık imkanı ile hem dünyanın farklı ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak giriş imkanı buluyor hem de aynı kültür coğrafyasında yaşama imkanına sahip oluyorlar. İran, ülkemiz ile sınır olması ve kendi ülkesindeki kültürel yapıya daha yakın gördüğü Türkiye'deki bu avantajdan daha fazla istifade ediyor." diye konuştu. 

Anadolu Yakası'nı tercih ediyorlar

Soner Keleş, bu süreçte ticaretle ilgilenen İranlıların gayrimenkulde tercihlerini İstanbul'dan yana kullandığına vurgu yaptı. Keleş, yaşamak amacıyla konut arayışı içerisinde olan İranlıların, daha uygun fiyatlarda geniş sosyal alanlara sahip nitelikli projelerin yer aldığı Anadolu Yakası projelerini tercih ettiğini söyledi. 

Keleş, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alan konut ve alışveriş merkezi projelerinin doğrudan bu hedef kitleye uygun olarak tasarlandığını, aynı zamanda daha az nüfusu, geniş yeşil alanları ve tarihi dokusu ile bu bölgenin İranlıların ilgisini çektiğine tanık olduklarını söyledi. 

Reagroups olarak Anadolu Yakası'nda pazarlamasını yönettikleri konsept projelere İranlıların gösterdiği ilginin her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Soner Keleş, İranlıların konut edinimindeki en temel nedenlerin başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmanın geldiğini belirtti. 

Keleş, önümüzdeki yıllarda konut ediniminde İranlıların birinci sıraya yerleşeceklerini de söyledi.

Yabancıya konut satışında yeni rekorlar yolda!