03 / 12 / 2022

İslam Memiş gram altında rüzgarın ne zaman terse döneceğini açıkladı!

İslam Memiş gram altında rüzgarın ne zaman terse döneceğini açıkladı!

FED'in faiz kararını açıklamasının ardından gram altında düşüş hız kazanırken, İslam Memiş fırtınanın döneceği tarihi paylaştı.ABD Merkez Bankası FED'in önümüzdeki dönemde faizi 100 baz puan artıracağına yönelik söylemler gram altının düşüşünü daha da hızlandırdı.

Altındaki önlenemez düşüşe ilişkin İslam Memiş'ten çarpıcı değerlendirmeler geldi.

Spot altın fiyatı dün sabah son 2 yılın en düşük seviyesi olan 1.660 dolar/ons seviyesini gördü. Bir süredir 1000 lira psikolojik seviyesinde tutunma çabası veren gram altın fiyatları ise ons altındaki düşüşten nasibini alarak dün 972 liraya kadar çekildi. Altının gram fiyatı böylece 2 ayın en düşük seviyesini gördü.

İslam Memiş gram altında rüzgarın ne zaman terse döneceğini açıkladı!

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Analistler altındaki düşüşün en büyük nedenini ekonomik yavaşlama ve faizlerdeki artış olarak açıklıyor. Normal koşullarda küresel yavaşlama durumlarında altına talebin çoğu zaman arttığını söyleyen analistler bu defa talepteki zayıflamayı faizlere bağlıyor. ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası ECB başta olmak üzere merkez bankaları faizler uzun zamandır görülmemiş oranlarda artırıyor. Çünkü enflasyon 40 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinde ve kötü olan nokta ise enflasyon düşüş emaresi göstermiyor. Son aylarda petrol gerilese de gıda fiyatları çok yüksek ve talep enflasyonu da aynı şekilde yüksek olduğu için enflasyona ‘yapışkan’ ifadesi ekleniyor.

ALTININ BU YILKİ PERFORMANSI

2022 yılına 1.828 dolardan başlayan altının ons fiyatı yıl içinde 2.070 doları görerek zirve yapmıştı. Mart ayında ise Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle rekor seviyeye yaklaşan altın ilk çeyrekte yüzde 13 değer kazandı. Nisan itibarıyla düşüş başladı ve bu ay ile kayıp beşinci ayda da devam ediyor. Dün görülen 1654 dolar sonrası yıl içi zirveye göre kayıp yüzde 20 olurken, sene başına göre ise yüzde 9,5.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön