01 / 02 / 2023

Isparta'nın ilçesinde arsa fiyatları 5'e katlandı!

Isparta'nın ilçesinde arsa fiyatları 5'e katlandı!

Ankara Etimesgut'daki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta'ya taşınması kararının ardından bölgede arsa fiyatlarında önemli derecede artış yaşanıyorKamulaştırma çalışmalarının başladığı kentte özel müteşebbisler de yatırım için arsalara talip olmaya başladı. Etimesgut'daki Askeri Havaalanının Isparta'da Gönen ilçesine bağlı Güneykent beldesi ile Keçiborlu ilçesine bağlı Kılıç beldesi ve köylerinde yapılması planlanıyor. Tesisler için kamulaştırma ve alt yapı çalışmaları da başladı.


Isparta Valisi Memduh Oğuz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın iki hafta önce TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Etimesgut'taki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta'ya taşınması konusunda karar alındığını kamuoyuna açıkladığını anımsattı.


Askeri havaalanı yapımı için Isparta'da kamulaştırma çalışmalarının başladığını ifade eden Oğuz, ''2014 yılı sonlarında Etimesgut Askeri Havaalanı'nın Isparta'ya taşınması planlanıyor. Yaşanan gelişmeler bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. Bu durum kentimiz ekonomik ve sosyal hayatı bakımdan çok önemli bir gelişme. Hem seçme bir birliklerin hem de çağdaş pek çok imkanın kentimize geliyor olması Isparta'ya güç katacaktır'' dedi.


Bölgede alt yapı çalışmaları hızlandırıldı


Güneykent Belde Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün de Etimesgut'taki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta'ya taşınmasının bölge için çok büyük kazanç olacağını vurguladı.


Askeri havaalanının bölge ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacağını dile getiren Gözgün, ''Askeri havaalanında yaklaşık 3 bin 500 personelin görev yapacağından bahsediliyor. Konut açığının giderilmesinden ticari anlamdaki faaliyetler, teknik donanımdaki ihtiyaçların giderilmesine kadar yapılacak harcamalar bölge ekonomisine çok büyük girdi sağlayacaktır'' diye konuştu.


Havaalanının belediye imar sahasında konuşlanacağını belirten Gözgün, yaklaşık 2 bin konutluk imar sahası ile ilgili alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, yaklaşık 3 hafta önce de kanalizasyon ihalesini gerçekleştirdiklerini ifade etti.


İzmir'deki bir yatırımcının arsa temini için müracaatta bulunması nedeniyle bu kadar hızlı hareket ettiklerini anlatan Gözgün, İzmir'den gelen yatırım talebinin havaalanı konusunun yansımalarının Isparta dışından da takip edildiğini gösterdiğini kaydetti.


Başkan Gözgün, bölgedeki arsa fiyatlarında hızlı bir artış beklediklerini ifade ederek, Isparta dışından gelip bölgede arsa almaya çalışan birçok kişi olduğunu dile getirdi.


Bölgenin konut alanı olduğunu, bu nedenle imar planında yapacakları değişiklikle bölgeyi ticari alana dönüştüreceklerini belirten Gözgün, şunları söyledi:


''Bunun yanı sıra konutlara kat artışı izni verilebilecek. Bu konuda hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Doğal olarak arazi fiyatlarında artış yaşanmaya başladı. Çok büyük ada bazlı parsellerin satışı söz konusu olabilir. Dün 5 lira olan bir arsa bugün 30-40 lira, yarın 50 lira olabilir. Bu bedellerin ilerleyen süreçte daha yükseğe ulaşacağını tahmin ediyorum. Bölge ekonomisine katkı sunacağına inandığımız bu çalışmanın kentimize hayırlı olmasını diliyorum.''


Ortadoğu ve Asya'dan gelen öğrenciler eğitim alacak


Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç ise askeri havaalanı ve tesislerinin Isparta'ya taşınmasının Isparta'nın kalkınması bakımından çok önemli olduğunu vurguladı.


Isparta halkı ve sanayicisi adına çok mutlu olduklarını kaydeden Kaçıkoç, ''Isparta'da 4 pist ve tesisler yapılacak. Proje 36 ayda tamamlanacak. İlk etapta bin 600 askeri ve sivil personel görev yapacak. Daha sonra bu sayı 3 bin 500'e kadar çıkacak'' dedi.


Tesislerde pilotların da yetiştirileceğini bildiren Kaçıkoç, daha önemli olarak Ortadoğu ve Asya'dan gelen öğrencilerin Isparta'da pilot eğitimi alacaklarını söyledi.


Gönen ilçesine bağlı Gümüşgün köyü Muhtarı Ali Haydar Tekin de askeri havaalanı ve tesislerinin Isparta'ya taşınmasının, bölgenin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.


Yaşanan gelişmeden köy halkının çok mutlu olduğunu ifade eden Tekin, şöyle konuştu:


''Bölgede hayat standartları yükselecek. Arsa fiyatlarında da artış yaşanacak. Bazı müteşebbisler gelip köyümüzde yer arayışlarına başladı. Gelen yatırımcılara biz de faydalı olmaya çalışıyoruz. Arsa fiyatlarında şimdiden 20 ile 30 kat arasında artış görülmeye başlandı.''


AA
Geri Dön