16 / 08 / 2022

Pandemi yazlık bölgelerde konut fiyatlarını 5'e katladı!

Pandemi yazlık bölgelerde konut fiyatlarını 5'e katladı!

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi döneminde, yazlık bölgelerde konut fiyatları 5'e katlandı...Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi döneminde, havaların da ısınmaya başlamasıyla yaşam alanı tercihleri değişmeye başlayan ev ve arsa sahiplerinin ilgisi Ege ve Akdeniz bölgelerine kaydı. Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller; yazlık bölgelerde bulunan konut fiyatları değişimi, bu bölgelerdeki arsa yatırımları ve kaçak yapılaşmalar ile ilgili bazı önemli değerlendirmeler yaptı.

Pandemi yazlık bölgelerde konut fiyatlarını 5 e katladı!

“Ege ve Akdeniz’de satılık müstakil ev ve arsa fiyatlarını neredeyse 4-5 kat yükseldi” 

Uzmanlık alanı İstanbul – Bağdat Caddesi ve çevresi olan Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını döneminde yazlık bölgelere olan talebin artması ve bu bölgelerde bulunan konut ve arsa fiyatlarının yükselmesi ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı.

Göller, “Pandemi sürecinde yaşam alanlarımızdaki tercihlerimiz değişmeye başladı. Daha büyük, balkon veya bahçeye sahip, rahat izole olabileceğimiz yapılara yöneldik. Çoğumuz evden çalışmaya geçtik, bulunduğumuz konum önemsizleşti ve çoğu yazlık sahibi, şehirden uzaklaşarak kış aylarına rağmen yazlıklarına yerleşti. Bunun etkisiyle Ege ve Akdeniz’de satılık müstakil ev ve arsa fiyatları neredeyse 4-5 kat yükseldi. Örnek olarak; pandemiden önce Bodrum’da 700-800 bin bandında satılan bahçeli bir eve şu anda 3 milyon civarında sahip olabiliyorsunuz. Sezonluk kiralık evlerde de aynı durum geçerli. Büyükşehirlere bağlı kalmak istemeyen insanlar, yazı aileleriyle birlikte bu bölgelerde geçirmek istiyor ve şu anda bu talebe yetişilemiyor. Bodrum’da bahçeli bir evin sezonluk fiyatı 300.000’lerden başlıyor.” dedi.

Yazlık bölgelere talebin artması sebebiyle mega kent İstanbul gibi büyükşehirlerde faaliyet gösteren müteahhitlerin de rotalarını bu bölgelere çevirdiğini dile getiren Sercan Göller, proje geliştirmek isteyen iş insanlarının Ege ve Akdeniz bölgelerinde arsa aramaya başladığını ve arsa fiyatlarının 10 kat kadar arttığını söyledi.

Göller, ayrıca yazlık bölgelerdeki yoğunluk artışı ile ilgili olarak şöyle konuştu: 
“Yazlık bölgelerin bu denli bir yoğunluğu kaldırıp kaldıramayacağı da önemli bir konu. Yeşil alanların azalması, trafiğin kilitlenme noktasına gelmesi, altyapı sorunlarının artması ve bölgedeki kalabalık yüzünden hastane kapasitesinin çok üzerine çıkılması başlıca problemler arasında yer alıyor. Yetkililer, insanların her fırsatta bu bölgelere gelmemeleri gerektiğini dile getiriyorlar.”

Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, bu bölgelerde yer alan kaçak yapılaşma sorunu ile ilgili şunlara değindi:
“Bir başka sorun ise kaçak yapılaşma. Bu bölgelerden arsa alanlar, aldıkları arsaya konteyner ev, tiny house tarzı yapılar koyuyor ve bu evler kiraya veriliyor ya da satılıyor. Burada vergi kaybı, kaçak yapılaşma gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Arsalara yapılan ruhsatsız konteyner evler ayrıca görüntü kirliliğine de yol açıyor. Son zamanlarda Bozcaada gibi bazı belediyeler bu gibi sorunların önüne geçilmesi için bu tarz yapıların kullanımını yasaklamaya başladı.”
 

Muğla'da villa fiyatları Avrupa ile yarışıyor!