İşsiz ev sahibi emlak vergisi ödemeyecek!

İşsiz ev sahibi emlak vergisi ödemeyecek!Ankara'da yaşayan A.T, herhangi bir geliri olmadığını belirterek, 2002'den itibaren sahibi olduğu 200 metrekarelik eviyle ilgili 2014 ve sonrası yıllar için indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlandı.


İşsizlere emlak vergisi tarih oluyor. Ankara'da yaşayan A.T, herhangi bir geliri olmadığını belirterek, 2002'den itibaren sahibi olduğu 200 metrekarelik eviyle ilgili 2014 ve sonrası yıllar için indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlandı. A.T, 2014'e kadar ödemiş olduğu emlak vergisi tutarlarının iade edilmesi için de başvuruda bulundu. Ancak olumsuz cevap verilen A.T., mağduriyetinin giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. Şikâyeti incelemeye alan Baş Ombudsman M. Nihat Ömeroğlu, A.T.'nin hiçbir gelirinin olmaması nedeniyle indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanabileceğini kaydetti. 


644 LİRA GERİ İADE EDİLECEK 

Ömeroğlu, A.T'nin talebinin ilgili mevzuata göre, 5 yıllık zaman aşımı süresi dolduktan sonra vergi hatalarının düzeltilemeyeceğinin belirtildiği, bu nedenle geriye dönük olarak 2009'dan itibaren ödemiş olduğu emlak vergilerinin iade edilmesinin mümkün olduğu tespitinde bulundu. Belediye, ombudsmanın kararına uydu ve vatandaşa 644 TL ödeme yapılması kararı aldı. 


Sabah