Çukurova Balkon

İstanbul Boğazı'na kurulacak 4 tekne park 50 milyon liraya mal olacak!

İstanbul Boğazı'na kurulacak 4 tekne park 50 milyon liraya mal olacak! İstanbul Boğazı'na kurulacak 4 tekne park 50 milyon liraya mal olacak!

İBB, İstinye ve Tarabya’nın ardından 810 tekne kapasiteli 4 yeni tekne park için İstanbul Boğazı’nda yaklaşık 50 milyon liralık yatırım yapacak. Teknepark'ta yüzer iskeleler olacak.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK), İstinye ve Tarabya’dan sonra İstanbul Boğazı’na yeni tekne parklar kazandırmak için çalışmalarını hızlandırdı. İSPARK açıklamasına göre, 810 tekne kapasiteli 4 tekne park için Boğaz’da yaklaşık 50 milyon liralık yatırım yapılacak. Tekne parkların yapımına bu yıl içinde başlanması hedefleniyor.


Kapasite 5 bine çıkacak


Deniz taşıtlarının düzensiz parklanmasına modern çözüm üretmek amacıyla İstinye ve Tarabya’da 388 kapasiteli tekne parkları hizmete açan İSPARK, gelen yoğun talebi karşılamak ve kapasiteyi artırmak için çalışmalara başladı. İlk etapta Bebek’te 250, Beykoz’da 310, Kuruçeşme’de 85, Paşabahçe’de ise 165 olmak üzere toplam 810 kapasiteli tekne park yapımı için gerekli fizibilite çalışmaları tamamlanarak son aşamaya gelindi. İstinye ve Tarabya’da yaklaşık 15 milyon lira yatırım yapan İSPARK, yakın zamanda başlayacağı 4 tekne park için de 50 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyor.  Dört noktada toplam 810 tekne ve yat bağlama kapasitesiyle hizmete açılacak tekne parkların ardından Çubuklu, Kanlıca, Çengelköy ve Arnavutköy’de tekne parkların yapımına başlanacak. Bu koyların da hizmete girmesiyle 5 bin dolayında tekne ve yatın bağlanmasına imkan sağlanacak.


150 milyon TL gelir


İSPARK’ın işlettiği İstinye ve Tarabya’da 1 yılda yaklaşık 5 milyon lira gelir elde edildi. İstinye ve Tarabya’nın ardından yapılacak tekne parklarla yaklaşık 150 milyon lira gelir elde edilmesi amaçlanıyor. İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, “İstinye ve Tarabya tekne parklarını hizmete açtık. Boğaz’da 4 uygun noktada daha yeni tekne parklar yapmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.


Yüzer iskeleler olacak


ÇEVRE dostu teknolojilerin kullanıldığı proje yüzer iskelelerden oluşuyor. Gerektiğinde başka bir alana taşınabilme özelliği de taşıyan sistemde, çevreye zarar verecek unsurlar bulunmuyor. İstanbul’da birçok kıyıda yaşanan kirliliğin ortadan kaldırılmasını da hedefleyen proje sahillerdeki kirli görüntü ve çevreye zarar veren atıkların oluşturduğu unsurları önlüyor. Projeyle sahiller İstanbullular’ın kullanımına açılırken, deniz ve kıyı kirliliğinin de önüne geçiliyor. İSPARK tarafından işletilecek tekne parklarda genel enformasyon hizmeti, meteoroloji bilgileri, haberleşme gibi ofis hizmetleri, su, elektrik, duş gibi genel hizmetler ve güvenlik hizmetleri de sunuluyor.


Vatan