İstanbul Boğazı’ndaki ünlü yalılar ve sahipleri!

İstanbul Boğazı’ndaki ünlü yalılar ve sahipleri! İstanbul Boğazı’ndaki ünlü yalılar ve sahipleri!

İstanbul Boğazı'nın incileri olan yalılar mimari özellikleriyle göz dolduruyor. 1700'lü yıllardan günümüze ulaşan yalıların bir kısmı ismini Osmanlı döneminde yaşayanlardan almıştır... Peki günümüzde bu yalılarda kimler oturuyor? İşte cevabı...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; İstanbul Boğazı'ndaki yalılarda kimler oturuyor? Hangi dönemde inşa edildi? İşte cevapları...

 

1-) ANADOLU KAZASKERİ NECMETTİN EFENDİ YALISI

19'uncu yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilen yalı Vaniköy'de yer alıyor. Harem-selamlık ve hamlacılar (büyük sandal ve kayıklarda kıçtan birinci oturakta kürek çeken kimse) olmak üzere üç bölümü üç ayrı yalıya dönüştürülmüştür.

Harem kısmı Sait Kılıçcı Paşa'ya geçtikten sonra çok el değiştirdi. Daha sonra yıkılarak kagir bina yapıldı. Yalının son ve şimdiki sahibi ise Akfil Holding'in ortağı Ender Mermerci.

 

2-) HASİP PAŞA YALISI


Hasip Paşa Yalısı, Beylerbeyi'nin en gösterişli yalılarından biri olarak biliniyor. Uzun yıllar Nazım Kalkavan'ın ikametgahı olarak kullanıldığından Kalkavan Yalısı olarak da anılır.
 

Yalının şu anki sahibi ise merhum iş adamı Sakıp Sabancı'nın ailesi. Yapı, daha sonra bölünerek müstakil yalılar haline dönüştürülmüş. Şu anda özgün mimarisiyle Boğaziçi'nin en güzel yalıları arasında gösteriliyor.


3-) KIBRISLI YALISI

Kıbrıslı Yalısı Anadolu Hisarı'nda yer alıyor. Bilinen ilk sahibi I. Abdülhamit devri sadrazamlarından İzzet Mehmet Paşa'dır.

Yalı, 'Kıbrıslı' adını ise Mehmet Paşa ailesinden sonra satıldığı Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa'dan almıştır.

Yalının denize cephesi 64 metredir. Yalı, sofalarından başka alt katta 15, üst katta altı olmak üzere 21 odadır.

Şu an birkaç hissedara ait olan yalının üçte birinde Alev-Halis Komili çifti, kalan diğer üçte birlik bölümlerde ise Ömer Üründül ve Dirvana Aileleri oturuyor.

 

4-) KONT OSTROROG YALISI

Kandilli Göksu Caddesi'nde bulunan en önemli yalılardan biri Kont Ostrorog Yalısı'dır.

Yalının şimdiki sahibi Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç. Yalı 1781'de Halil Paşa Ailesi'nin ikametgahı olarak kullanılmış, daha sonra sırasıyla; 1860'da Hariciye Nazırı Server Paşa'ya 1900'de Belkıs Hanım'a geçmiş.

Yalıyı 1930 yılında, adını aldığı, Osmanlı İmparatorluğu'nda Adalet Bakanlığı'nda müşavirlik de yapmış olan Kont Ostrorog satın almış.

1975 yılına kadar yalıda Leon Ostrorog'un ailesi oturmuş. Rahmi Koç yalıyı satın aldıktan sonra da bu yalı 'Rahmi Koç Yalısı' olarak anılmaya başladı.

 

5-) AHMET NECİP BEY YALISI


Marki Ahmet Necip Bey Yalısı'nın 19'uncu yüzyıl sonunda, İtalyan bir mimar tarafından yapıldığı söylenmektedir. Kanlıca ile Anadolu Hisarı arasında bulunan yalıyı yaptıran Fransız asilzadesi Marki, aşık olduğu Melike Aliye Hanım ile evlenebilmek için Müslüman olmuş ve Ahmet Necip ismini almıştır.


6-) NURİ PAŞA YALISI

Beykoz'daki yalının 1895 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Yalı, II. Abdülhamit'in adamlarından Nuri Paşa'nın adıyla biliniyor. 

 

7-) SADULLAH PAŞA YALISI

1770 yılında inşa edilmiş Çengelköy'deki Sadullah Paşa Yalısı, hem iç mimarisi hem süslemeleri hem de yeri göz önünde bulundurulduğunda, Boğaz'ın en kıymetli yapılarından biridir.
 
Adını Osmanlı döneminde Viyana Büyükelçiliği yapmış oylan Sadullah Paşa'dan almıştır ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir.


8-) AHMET AFİF PAŞA YALISI


Yalının ilk sahibi Koca Reşit Paşa'nın kızı Ferendiz Hanım'dır. Yalı, adını ikinci sahibi olan Ahmet Afif Paşa'dan almıştır.

Ahmet Paşa, Sarıyer'deki ilk yalıyı yıktırmış, yerine II. Abdülhamit döneminde İstanbul'a yerleşen Osmanlı Bankası mimarı Alexandre Vallaury'ye bugünkü yalıyı yaptırmıştır.

 

9-) TAHSİN BEY YALISI

Yeniköy'deki Tahsin Bey Yalısı'nın yerinde önceden Sağır Ahmet Bey Yalısı varmış. Burası Abdülaziz döneminde Jön Türkler'in en önemli karargahlarından biriymiş. Ahmet Bey'in vefatından sonra yalı, oğlu Haydar Bey'e geçmiş. Eski eser meraklısı olan Haydar Bey'den de kızlarına intikal etmiş. Daha sonra yalı Tahsin Uzer'e satılmış.

Tahsin Bey, yalıyı yıktırıp dönemin ünlü mimarlarından Sedat Hakkı Erdem'e orijinal mimarili bir bina yaptırmış. Son olarak Erol Aksoy'un sahibi olduğu yalı, Aksoy'un borçları yüzünden TMSF'ye devroldu. Sonra da 22 trilyon liraya Suzan Sabancı Dinçer-Haluk Dinçer çiftine satıldı.


10-) ZARİF MUSTAFA PAŞA YALISIZarif Mustafa Paşa Yalısı adını 1848'de yalının sahibi olan Zarif Mustafa Paşa'dan alır. Yalı 18'inci yüzyılın başlarında yapılmıştır. 


Yalıda, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı'nda asker iskan ettirilmiş. Toplam 1.921 metrekare arsası bulunan yalının bugünkü sahibi ise Demsa'nın sahibi Demet Sabancı Çetindoğan.


  

Hekimbaşı Yalısı’na tanker çarptı! Hasar büyük!

pus