28 / 03 / 2023

Boğaz’da 62 yalı ve 27 yalı dairesi yeni sahiplerini bekliyor!

Boğaz’da 62 yalı ve 27 yalı dairesi yeni sahiplerini bekliyor!

İstanbul Boğazı'ndaki 62 yalı ve 27 yalı dairesi yeni sahiplerini bekliyor. Muhteşem malikanelerin satılık fiyatları ise 8 milyon ile 550 milyon lira arasında değişiyor.İstanbul Boğazı'nın incisi niteliğindeki 62 yalı ve 27 yalı dairesi yeni sahiplerini  bekliyor.

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; İstanbul Boğazı'nın her iki yakasında 366'sı tarihi eser niteliğinde 600 yalı bulunuyor. Birçoğu tarihi eser niteliğinde olan 62 yalı, 27 yalı dairesi de satış listesinde yer alıyor. Yalı ve yalı dairesi fiyatlarını ise lokasyon, tarihi değer ve rıhtım uzunluğu belirliyor. Tarihi eser değeri bulunan yalıların tavan yüksekliği de fiyatların belirlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Satılık 62 yalının fiyatları 25 milyon TL ile  550 milyon TL arasında değişirken, yalı dairesi fiyatları ise 8 - 45 milyon TL arasında değişiyor. Kiralık yalıların fiyatları ise 65 bin TL ile 140-150 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. 

Boğaz’da 62 yalı ve 27 yalı dairesi yeni sahiplerini bekliyor!

PAZARLIĞIN BİTİŞ NOKTASINDA İNDİRİMLER

Gayrimenkul Danışmanı Sinem Ayıkcan Yılmaz, “Boğaz hattında şu anda 62 tane satılık yalımız var. Kiralık yalılara inanılmaz bir talep var. Geçen seneden bu zamana baktığımızda aslında telaffuz ettiğimiz rakamlar genellikle aynı" şeklinde konuştu.

Daha çok masada bitiş noktasında, pazarlıklarda yalı fiyatlarında indirimler yaşandığını belirten Yılmaz, “Kiralık yalılar 65 bin TL’den başlıyor, 140-150 bin TL’ye kadar çıkıyor. Geçen seneye nazaran rakamlar daha düşük, daha uygun. En son satılan yalı için size örnek vermem gerekirse Anadolu Yakası’nda 140 milyon TL’den satışa çıkardığımız bir yalı, pazarlık masasında 90 milyon TL’ye bitti ve satışı bu rakamdan yapıldı. Kiralık yalılara örnek vermek gerekirse 85-90 bin TL’den pazarladığımız bir yalıyı geçen ay 65 bin TL’ye kiraya verdik." dedi.

BİR YILDA 12 SATIŞ

Yılmaz, “İlçe bazında bakarsak Beykoz’da 4, Yeniköy’de 3 tane satıldı, toplamda bir yıl içerisinde 12 yalı satıldı. Aslında bir yalının satış öyküsü ailede jenerasyonun değişmesiyle başlıyor. Yaklaşık 40-50 sene boyunca bir yalı bir ailede kalabiliyor. Ailenin büyümesi, genişlemesi ya da ölümlerin olması, maddi durumlar gibi sebeplerden dolayı satış 40 ile 50 seneyi bulabiliyor” ifadelerini kullandı.

SON 1 YILDA YABANCILAR 1 YALI ALDI

Sinem Ayıkcan Yılmaz, “Yerli müşterilere bakarsak yalılara  Ankara  ve Bursa’dan çok ciddi talep var. Yabancılarda da özellikle Katar ve İran’dan çok talep geliyor. Son 1 yıl içerisinde Avrupa Yakası’nda Sarıyer’de yabancılara 1 yalı satışı gerçekleşti” diye konuştu. 
 
Geri Dön