İstanbul Çorap'ın yerine rezidans ve alışveriş merkezi geliyor

İstanbul Çorap'ın yerine rezidans ve alışveriş merkezi geliyorBay İnşaat, Maslak'ta İstanbul Çorap Sanayi'nin 39 bin metrekare büyüklüğündeki eski fabrikasının yerine alışveriş merkezi ve rezidanstan oluşacak yeni bir projeye başlamaya hazırlanıyor.
İstinye bölgesinde bugüne kadar konut ağırlıklı birçok projeye imza atan Bay İnşaat, Maslak'ta İstanbul Çorap Sanayi'nin 39 bin metrekare büyüklüğündeki eski fabrikasının yerine alışveriş merkezi ve rezidanstan oluşacak yeni bir projeye başlamaya hazırlanıyor.


Bay İnşaat, ağırlıklı olarak İstanbul'un İstinye bölgesinde gerçekleştirdiği projelerle tanınan bir inşaat şirketi. 10 yıllık bir geçmişe sahip Bay İnşaat, bu bölgede bugüne kadar 10 adet viladan oluşan Tarabya Beyza Konakları, 38 adet ikiz villadan oluşan Bay İstinye Konakları, 90 daireden oluşan Hillpark projesi ve 4 bin metrekare arsa üzerine kurulu İstinye İş Merkezi adındaki birçok projeye imza attı.


Bay İnşaat'ın projeleri İstinye bölgesi ile sınırlı değil. Şirket, şimdi de Maslak'ta yer alan İstanbul Çorap Sanayi'nin yaklaşık 39 bin metrekare büyüklüğündeki eski fabrikasının yerine bir alışveriş ve rezidanstan oluşacak yeni bir projeye başlayacak.


2008'de start alıyor


Doenyas Ailesi'ne ait olan İstanbul Çorap, Maslak'taki fabrikasını bir yıl önce Çerkezköy'e taşmıştı.


İstanbul Çorap Sanayi'nin Maslak'taki fabrika arazisinin yüzde 60'ını 1.5 yıl önce satın aldıklarını ifade eden Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, önümüzdeki yıl bu araziye rezidans ve alışveriş merkezinden oluşacak bir projeye başlayacaklarını ifade ediyor.


Arazinin geri kalan yüzde 40 oranındaki hissesini elinde bulunduran Doenyas Ailesi ile yapılacak projeden elde edilecek gelirin yüzde 40'ının paylaşımı konusunda anlaştıklarını belirten Özmandıracı proje hakkında şu bilgileri verdi:


"Projeyi şu anda ismini vermeyeceğim yabancı bir mimarlık bürosu hazırlıyor. Projenin detayları önümüzdeki günlerde netleştiği zaman kamuoyu ile paylaşacağız. Ne var ki İstanbul Çorap'ın eski fabrika arazisinin yerine çok iddialı bir proje hazırladık"


İstinye'de yeni bir konut projesine başladılar


Bay İnşaat, 1997 yılında faaliyete başlamış genç bir şirket. Şirket, Şafak Levi, Erol Özmandıracı, Taner Tombuloğlu ve Elyazar Yakar'dan oluşan dört ortak tarafından yönetiliyor. Şirket, ağırlıklı olarak Tarabya ve İstinye bölgesinde yaptığı inşaat projeleri ile tanınıyor.


Şirket, şimdi de yine İstinye'de Hillpark projesine komşu olarak toplam 91 üniteden oluşacak, Hillpark Suites adında yeni bir projeye başladı.10 dönüm bir arazi üzerine kurulacak olan Hillpark Suites Projesi'ne yaklaşık 1.5 ay önce başlandı. Aralık 2009'da tamamlanması planlanan Hillpark Suites'te yer alan evlerin fiyatları 220 bin ile 1 milyon 242 bin Euro arasında değişiyor.


OKHAN ŞENTÜRK/EKONOMİST