İstanbul depremi bugün çok daha yakın!

İstanbul depremi bugün çok daha yakın!

Beklenen İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Samet Arslan,"İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın. İstanbul ve Marmara bölgesine sesleniyorum; orası için beklenen şiddet biraz daha yüksek, İstanbul'da en az 7.2, 7.3'ün üzerinde" dedi.


İzmir'de 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında bölgeye giderek incelemelerde bulunan DEMAR Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan, gerek İzmir'deki depremle ilgili gerekse beklenen İstanbul depremiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Sabah'ta yer alan habere göre; Prof. Dr. Arslan, "İzmir'de gördüğümüz şey çok enteresan. Deprem bölgesine yakın yerlerde minik çatlaklar bile yokken, deprem dalgaları  İzmir  yarımadasını komple aşmış ve Bayraklı'ya ulaşmış. Bayraklı'da da özel bir yer seçmiş. 'Bu özel yer nedir' diye araştırdık. İzmir'de bu dalganın geçtiği yol boyunca hiç mi yetersiz bina yoktu, vardı. Belki bu binalardan biraz daha kötüleri bile vardır. 'Neden burayı seçti' diye baktığımızda zemin koşullarını gördük.

Orası bir deltanın üzerine kurulmuş, geçmiş dönemlerde büyük ihtimal oradan nehirler akıyordu. Yumuşak bir zemin, kilden oluşan karma bir yapı. Su seviyesi de çok yüksek. Öyle olunca da depremin şiddeti büyüyor" açıklamasında bulundu.

'BUGÜN ÇOK DAHA YAKIN'

İstanbul'daki olası depremle ilgili de konuşan Prof. Dr. Arslan, "İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın. İstanbul'da 'küçük kıyamet' diye nitelendirilen Osmanlı zamanı depremler olmuş, bunun periyotu 500 yıl civarında. 'Şu gün deprem olacak' deme şansımız yok; ama şiddetini tahmin etme yeteneğimiz biraz daha fazla. İstanbul'da bina stoğumuz çok kötü durumda.

Vatandaşa ait binalarımız maalesef afet direncinden uzak. Bir depremde çok ciddi kayıplar olacak gibi görünüyor. Devletin bunlara yetişmesi çok zor, vatandaş kendi önlemini kendisi alacak. Depremden korunabilmek için cep telefonu, otomobil alırken gösterilen hassasiyetin ev alırken de gösterilmesi gerekiyor" diye konuştu.

İstanbul depremi için uyarılar bitmiyor: Geç kaldık!

Prof Dr. Ahmet Ercan'dan İstanbul depremi açıklaması!