28 / 05 / 2022

İstanbul depremi için ayrılan bütçe millet bahçelerinin gerisinde kaldı!

İstanbul depremi için ayrılan bütçe millet bahçelerinin gerisinde kaldı!

TOKİ’nin İstanbul’un üç farklı ilçesinde inşa ettireceği millet bahçeleri için ayrılan toplam kaynak, deprem güçlendirme çalışmaları için ayrılan 800 bin TL’yi geçti ve 96,8 milyon TL oldu.İstanbul’daki binaların depreme karşı güçlendirilmesi amacıyla 800 bin Türk Lirası kaynak ayrılırken; üç millet bahçesi için ayrılan bütçenin 96,8 milyon TL olduğu belirlendi.

BirGün Gazetesi'nden Mustafa Bildircin'in haberine göre; olası İstanbul depremi için her geçen gün süre kısalıyor. Uzmanlar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, her fırsatta depreme karşı tedbir alınması gerektiğine dikkat çekiyor ve iktidara çağrıda bulunuyor.

Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın deprem güçlendirme ve  TOKİ  aracılığıyla hayata geçirilen millet bahçeleri için ayırdığı bütçe, beklenen İstanbul depremine karşı tedbir alınmadığını ortaya çıkardı. İstanbul’un farklı ilçelerinde bulunan üç millet bahçesine 96 milyon 800 bin Türk Lirası'ndan fazla bütçe ayıran bakanlık, kentteki deprem güçlendirme çalışmaları çerçevesinde 2021 yılı için yalnızca 800 bin Türk Lirası kaynak ayırabildi.

İstanbul depremi için ayrılan bütçe millet bahçelerinin gerisinde kaldı!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, olası depremlerde kamu binalarının afet planı olup olmadığını ve olası İstanbul depremine karşı yapılan hazırlıkların neler olduğunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tanrıkulu’nun sorularına verdiği yanıt, 2021'de güçlendirme çalışmaları için 800 bin TL kaynak ayrıldığını gözler önüne serdi. 

TOKİ’nin verilerine göre, Fatih'te 23 Eylül tarihinde yapımına başlanan millet bahçesi için 33 milyon 970 bin TL’lik sözleşmeye imza attığı belirlendi. 

İstanbul depremi için ayrılan bütçe millet bahçelerinin gerisinde kaldı!

Sultanbeyli'de ise TOKİ eliyle inşa edilecek millet bahçesine 23 milyon 500 bin TL kaynak ayrıldığı belrilendi. Bahçenin yapımına 9 Ağustos 2021 tarihinde başlanırken, işin 12 Eylül 2022 tarihinde tamamlanacağı belirtildi. 23 Eylül tarihinde Beyoğlu Küçükpiyale Mahallesi’nde inşasına başlanan millet bahçesi için de TOKİ, 39 milyon 423 bin Türk Lirası tutarındaki sözleşmeyei imzaladı. Millet bahçesinin 4 Şubat 2023 tsrihinde açılışa hazır hale getirileceğine dikkat çekildi. 

TOKİ’nin İstanbul’un üç farklı ilçesinde inşa ettireceği millet bahçeleri için ayrılan toplam kaynak, deprem güçlendirme çalışmaları için ayrılan 800 bin TL’yi geçti ve 96,8 milyon TL oldu.

İstanbul'da deprem için 800 bin TL kaynak ayrıldı!