27 / 06 / 2022

İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatında son durum ne?

İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatında son durum ne?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir, bugünkü köşesinde İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatındaki son durumu kaleme aldı. İşte Sadi Özdemir'in o yazısı...Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir, bugünkü köşesinde İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatındaki son durumu kaleme aldı. İşte Sadi Özdemir'in o yazısı...

İstanbul Finans Merkezi, finans sektöründeki bütün kurumları küresel piyasalarla daha verimli bir ekosistemde buluşturmak için planlandı. Projede ilk taşınmalar 2022 ortasında başlayacak ve büyük ölçüde 2022 sonunda tamamlanacak. En yüksek bina 60 kat ile 300 bin metrekarelik Merkez Bankası binası olacak. Projede, Borsa İstanbul, BDDK, SPK, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş GYO ve Sigorta şirketlerinin ofis binaları bulunuyor.

İstanbul Finans Merkezi nin inşaatında son durum ne?

Toplam 3,5 milyon metrekare inşaat alanına sahip projede ofis alanı 1,4 milyon metrekareyi buluyor. Ayrıca, 100 bin metrekarelik alışveriş merkezi, konferans merkezi, 30 bin metrekarelik 5 yıldızlı bir otel, 26 bin araç kapasiteli otopark inşa ediliyor. Yerleşim tamamlandığında proje içinde çalışanların sayısı yaklaşık 75 bin kişiye ulaşacak. Asıl hedef ise İstanbul’un bu proje ile dünyanın önemli finans merkezleri arasında ilk 10’a girmesini sağlamak. İFM’nin, 15 yıllık projeksiyonda Türkiye ekonomisine 250 milyar dolar gelir etkisi ve 160 milyar dolar katma değer sağlaması bekleniyor.

İstanbul Finans Merkezi’nde kiralamalar başladı!

İFM Ziraat Kuleleri Haziran 2022'de faaliyete geçecek!