İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'dan kira erteleme talebi!

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'dan kira erteleme talebi!

İstanbul Havalimanı'nı işleten ve yılda devlete 1,1 milyar euro kira vermesi gereken İGA'nın devletten kira erteleme, indirim ve sözleşme uzatma istediği öğrenildi. Diğer bazı havalimanı işletmecisi şirketler de destek talep ediyor. 


Kovid-19 salgını sebebiyle hava trafiği azalınca, havalimanlarını işleten firmalar devletin kapısını çaldı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberde, aralarında İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın da olduğu havalimanı işletmecisi şirketler, hükümetten destek talep etti.

Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa tarafından işletilen ve yıllık 1,1 milyar Euro devlete kira ödemesi gereken İGA’nın kira erteleme, indirim ve sözleşme uzatma istemleriyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne gittiği öğrenildi.

Her havalimanı için farklı talep ve şartların müzakere edildiği ifade edildi. 

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA

YOLCU SAYILARI SERT DÜŞTÜ

90 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı, 2020’de kapasitesinin yalnızca yüzde 25’i düzeyinde yolcuya hizmet sunabilmişti. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 52 düşüş göstermişti. 

Yıllık kirası 1,1 milyar euro olan İGA, 25 yıllık sözleşmesindeki yolcu garantisi maddesinden faydalanabiliyor. Hükümet, kira ödemesini garanti ödemesinden düşmeyi değerlendirebilir.

İGA dışındaki bir havalimanı işletmecisinin de 2 yıllık kira ertelemesi için görüşmeleri devam ettirdiği belirtildi.

İGA’dan hastane yatırımcısına davet!