İstanbul Havalimanı'na 30 dakikanın altında ulaşılacak!

İstanbul Havalimanı'na 30 dakikanın altında ulaşılacak! İstanbul Havalimanı'na 30 dakikanın altında ulaşılacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Turhan, "Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hattı ve Halkalı-İstanbul havalimanı hatlarıyla İstanbulluları yarım saatin altında İstanbul Havalimanı'na ulaştıracağız" dedi...

TRANSİST 11. İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı'nda konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Ulaşım alanında İstanbulumuz'da dev adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Metro uzunluğu yıl sonunda 233 kilometreye ulaşmış olacak" dedi.

"İstanbul'da inşaatı sürdürülen raylı sistem hatlarının uzunluğu 143 kilometre"

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakan Turhan, nüfus, ekonomik ve kültürel anlamda Türkiye'nin en büyük marka değeri olan İstanbul'da, yılların birikimi olan altyapı sorunlarının çözümüne ayrı önem verdiklerini söyledi.

Turhan sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Ulaşım alanında İstanbulumuz'da dev adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Metro uzunluğu yıl sonunda 233 kilometreye ulaşmış olacak. Daha geçtiğimiz ay hep birlikte Ümraniye-Çekmeköy metrosunun açılışını yaptık. Büyükşehir Belediyemiz'in öngördüğü hedef bin kilometrenin üstünde... Büyükşehir Belediyemiz'in yetersiz kaldığı yerlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak biz devreye giriyoruz. 118 şantiyede ve 18 güzergahta çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. 

Bakanlığımız tarafından İstanbul'da inşaatı sürdürülen raylı sistem hatlarının uzunluğu 143 kilometre. Yapımına devam ettiğimiz Kaynarca-Sabiha Gökçen hattıyla Kadıköy-Kartal metrosunu Sabiha Gökçen Havalimanı'na bağlayacağız. Bakırköy-Kirazlı hattıyla Kirazlı-Olimpiyatköy metrosunu Marmaray'a ve İDO'ya ulaştıracağız. Gayrettepe-yeni havalimanı hattı ve Halkalı-yeni havalimanı hatlarıyla İstanbulluları yarım saatin altında İstanbul Havalimanı'na ulaştıracağız."


"Bu yılın ilk 10 ayında hava yolundan 183 milyon kişi faydalandı"

Bakan Turhan, hava yolu ulaşımında, açılışı yapılan İstanbul Havalimanı ile yeni bir evreye girildiğini belirtti. Turhan, "Bugüne kadar zaten hava yolu ulaşımında büyük mesafeler katetmiştik. 2003 yılında 36,5 milyon olan hava yolu yolcu sayımız, 2017 sonu itibarıyla 195 milyona ulaştı. Bu yılın ilk 10 ayında hava yolundan 183 milyon kişi faydalandı." diye konuştu. 

İstanbul Havalimanı'nın ilk etabının devreye girmesiyle havalimanları terminal kapasitesinin 348 milyona çıktığını aktaran Turhan, havacılık sektör cirosunun 3 milyar liradan bugün 100 milyar lirayı aşan duruma geldiğini anlattı. 

Denizlerde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Turhan, "2004 yılında başlattığımız ÖTV'siz yakıt uygulaması ile kabotaj taşımacılığını canlandırmıştık. Bu kapsamda sektöre bugüne kadar 6 milyar 789 milyon lira destek sağladık." şeklinde konuştu. 

Turhan, metro çalışmalarının yanında İstanbul'un banliyö hatlarının iyileştirilmesini de ihmal etmediklerini, banliyö çalışmaları bittiğinde Gebze-Halkalı arasının 3 hat haline geleceğini bildirdi.

 

İstanbul Havalimanı metrosunda son durum!

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu'nda son durum!

İstanbul Havalimanı'na giden metrolar ne zaman açılacak?

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde son aşamaya gelindi!