08 / 08 / 2022

İstanbul Havalimanı'na yakın ilçelere talep arttı!

İstanbul Havalimanı'na yakın ilçelere talep arttı!

Türkiye Taşınma Dosyası açıklandı. Yıl boyunca gelen taleplere göre, Türkiye’de taşınma talepleri bir önceki döneme göre yüzde 33 artış gösterdi. 3'üncü havalimanına yakın bölgeye talep yüzde 100 arttı.Armut’un her yıl düzenli olarak yayınladığı, iki markası Armut ve RahatTasin üzerinden aldığı taşınma taleplerine dair verileri içeren Türkiye Taşınma Dosyasına göre Türkiye’deki taşınma talepleri geçtiğimiz döneme göre yüzde 33 artış gösterdi. Veriler 3'üncü havalanı bölgesindeki hareketliliği gözler önüne seriyor. İstanbul Havalimanı’nın yer alacağı Arnavutköy ve çevre ilçeleri incelendiğinde; Eyüp’te Göktürk, Mithatpaşa ve Mimar Sinan mahallelerine, geçen yıla kıyasla yüzde yüzden fazla taşınma işlemi yapıldı.

Yeşilköy’den taşınmalar artıyor; 3. havalimanı bölgesi hareketleniyor!

Türkiye Taşınma Dosyası verilerine göre, Arnavutköy’de Bolluca ve Boğazköy İstiklal mahalleleri; Sarıyer’de Zekeriyaköy mahallesi; Başakşehir’deyse yeni havalimanına yakın Kayabaşı mahallesi en çok taşınılan mahalleler oldu. Havayolu çalışanlarının yoğunlukla yaşadığı Bakırköy, Bahçelievler ve Bağcılar ilçelerindeyse özellikle havalimanına yakın olan Yeşilköy, Şirinevler, Siyavuspaşa gibi mahallelerden başka ilçelere taşınma talepleri, 2018 yılına göre 94 arttı.

İstanbul’u terk ediyoruz…

Bir ayağı İstanbul olan taşınma taleplerine bakıldığında, İstanbul’un totalde diğer şehirlere göç verdiği görülüyor. İstanbul’dan gidenlerin talep sayıları, gelenlerden 8.705 daha fazla.İstanbul’dan sahil kentlerine taşınmalar geçen döneme göre yüzde 23 arttı. Rahat Taşın verilerine göre İstanbullular en çok İzmir, Muğla, Antalya gibi sahil kentlerine taşınıyor.

İstanbul’da taşınma hareketliliği en fazla olan semtler geçen sene olduğu gibi bu sene de Kadıköy, Başakşehir ve Beylikdüzü oldu. En fazla taşınılan semt ise popülerliğini koruyan Kadıköy oldu. Kadıköy’ün taşınma hareketliliği en yoğun mahalleleri yine eski mahalleler oldu: Göztepe, Bostancı, Acıbadem. İstanbul’dan diğer illere olan göç devam etti ancak oranı aynı kaldı. İstanbul dışına en çok tercih edilen illerde ilk 3’te Muğla ile Antalya yer değiştirdi.

İstanbullular lüksü tercih ediyor

Verilerine bakıldığında en çok taşınılan bölgenin Kadıköy olması şaşırtmıyor. İstanbul’da son bir yılda çok katlı yeni sitelerin olduğu bölgında değerlendirildiğinde bu artışın en çok yaşandığı yer Fikirtepe oldu. Fikirtepe’deki yükselen yeni konutlar bu semte olan ilginin de artmasına sebep oldu.

Taşınma maliyetleri yükselmeye devam ediyor

Armut ve Rahat Taşın’ın verilerine göre şehir içi taşınmaların fiyatları yüzde 9 yükseldi. 5+1’den büyük evlerin ortalama taşınma fiyatları en çok artışı gösteriliyor ve parça eşya taşınmaların ortalama fiyatları düşüşüyor.

Rahat Taşın, anında fiyat hesaplayan algoritması, online rezervasyon kolaylığı ve kredi kartıyla ödeme fırsatıyla nakliye sektöründe daha önce görülmemiş, yeni nesil bir deneyim sunarken kurulduğu günden bu yana her ay ortalama yüzde 22 oranında büyümeye devam ediyor. Evden eve nakliye firması bulmanın oldukça zorlaştığı yaz aylarında haftanın 7 günü kestinsiz hizmet vermeyi sürdüren Rahat Taşın, ertesi güne rezervasyon olanağıyla yeni ev sahiplerine kolaylık sağlıyor.

İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemi başladı!