25 / 05 / 2022

Yeni Havalimanı arsa fiyatlarını uçuracak!

Yeni Havalimanı arsa fiyatlarını uçuracak!

İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılışına 3 gün kala havalimanına yakın olan 8 mahallede de heyecan tavan yaptı. bugün 700 TL olan metrekare birim fiyatlarının ise açılışın ardından yüzde 30 artışla bin TL'ye kadar çıkabileceği ifade ediliyor. 

Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nda heyecanla beklenen açılışa son 3 gün kaldı.

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, 76 milyon metrekare alan üzerine planlan ve 29 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak havalimanı ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet verecek. 4 etap şeklinde planlanan havalimanın 3 etabının da 2028'e kadar tamamlanarak hizmete alınması ile beraber bu kapasite de yıllık 200 milyon yolcuya kadar çıkacak.

Rekabeti kızıştıracak


Doğrudan 100 bin, yan sektörlerle birlikte 1,5 milyon kişiye yeni istihdam alanı sağlayacak olan dev proje ile Türkiye, havayolu taşımacılığı alanında da en üst lige çıkarak rekabeti daha da kızıştıracak.

Büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine kadar pek çok alanda ilkleri bünyesinde barındırarak dünyaya örnek olacak havalimanı bölgede de büyük heyecan yarattı.


Kimse yerini satmıyor


Projenin gündeme geldiği 2014'ten beri fiyatların sürekli yükselişte olduğu Arnavutköy’de son birkaç aydır satışlar neredeyse bıçak gibi kesildi. Bölgede iş yapan emlakçılar ise bunun 29 Ekim tarihinde açılışı yapılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kaynaklandığını bildiriliyor. Çünkü yer sahiplerinin havalimanın açılmasını beklediği ve açılış sonrasında ise şu an metrekaresi 500 ile 750 TL arasında olan arsa fiyatlarının bin TL’ye kadar çıkacağını ifade ediyor.

30 TL'den 400 TL'ye çıktı


İstanbul Yeni Havalimanı'na yakın mahallelerde projenin 4 sene önce gündeme gelmesiyle birlikte rakamların yükselişe geçtiğini belirten emlakçı Ali Negüzel, metrekaresi 40 TL'den satılan tarlaların fiyatı 10 kat artarak 400 TL'ye 50 bin TL'den satılan konutların ise fiyatının 4 yılda 5 kat artarak 250 bin TL'ye kadar çıktığını söyledi.

Kiralıklarda da yoğunluk var


Pilotların, hosteslerin ve havalimanında çalışacak personellerin bölgede yer baktığını ve kiralama tarafında yoğun bir dönemin geçirildiğini söyleyen Negüzel, kiralık daire fiyatlarının ise bin TL'den başladığını yer bulamayan ya da daha nitelikli proje arayanların ise Başakşehir, Kayaşehir ve Göktürk tarafını tercih ettiğini dile getirdi.

Yabancı yatırımcılar bölgede yer bakıyor


Havalimanı projesiyle beraber değerlenen bölgede Galatasaray Spor Kulübü (250 dönüm arsası var) Ağaoğlu, İş Bankası, Özerk Çiller gibi çok sayıda şirketin ve iş adamının yeri bulunurken, Katar, Libya, Kuveyt, Fransa, Almanya ve Amerika'dan yatırımcıların ise yer baktığını ve şu anda Belçika'dan gelen bir yatırımcıya 10 milyon TL'ye kadar yer aradıklarını belirten emlakçı Muharrem Özel bir ülkenin konsolosluğunun ise bölgede kendi misafirlerini ağırlamak üzere otel yapmak için yer baktığını belirtiyor.

Bugün 700 TL açılış sonrası bin TL


Ekonomide yaşanan gelişmelere rağmen bölgede fiyatların düşmediğini aksine işlerin yoğunlaştığını söyleyen Özel, ilginç bir gelişmeyi de paylaştı. Özel, 29 Ekim tarihinde açılacak havalimanı öncesi bölgede neredeyse kimsenin yerini satışa çıkarmadığını belirtirten şu an metrekaresi 700 TL olan arazilerin açılış sonrası yani 30 Ekim'de yüzde 20-30 artışla artık bin TL'den satılacağını söyledi.

İmar gelir diye bekliyorlar


3. havalimanına yakın bölgede imarsız tarla vasfında yeri olanların açılış sonrası imar gelir diye bir bekleyiş içinde olduklarını ve bu yüzden satışların neredeyse yok denilecek kadar az olduğunu belirten emlakçı Serkan Sabancı ise bölgeden özellikle Arapların yer aldığına ilişkin duyumların geldiğini, pilot hostes ve havalimanı çalışanlarının ise yer arayışında olduklarını da sözlerine ekledi.

 

İstanbul Yeni Havalimanı 3 gün sonra açılıyor!